Ceny energii dla polskich konsumentów najniższe od lat

Ceny energii dla polskich konsumentów najniższe od lat
A.Kuzminski, flickr cc

Druga fala globalnego spadku cen surowców energetycznych dotarła z pełną mocą do konsumentów nad Wisłą. Wskazuje na to przyspieszenie obniżki cen energii. W sierpniu ceny spadły o 0,9% a we wrześniu o 2,1%. Po wrześniowych spadkach ceny energii są najniższe od marca 2011 r. Od 2010 r. ceny energii spadały szybciej jedynie w lutym tego roku, tuż po pierwszym dołku na światowym rynku paliw – informuje Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych.

Kluczowy wpływ na średnie ceny energii miała przecena na stacjach paliw. We wrześniu za paliwo płaciliśmy mniej o 4,7%, po spadku sierpniowym o 2,2%. Rynek paliw w Polsce zareagował więc z opóźnieniem na głębokie spadki cen ropy (o blisko 18%) na rynku światowym w sierpniu. Dotyczy to w szczególności hurtowych cen benzyny i oleju napędowego.

Spadek cen surowców energetycznych wpłynął też na obniżkę rachunków za gaz, jednak w tym przypadku wpływ na to miała decyzja regulatora. 1 września weszła w życie decyzja prezesa URE obniżająca cenę paliwa gazowego dla klientów detalicznych o 6,5%. Ze względu na to, że pozostałe składniki rachunków (np. opłaty dystrybucyjne) nie uległy zmianom, średni spadek cen gazu wyniósł jedynie 3%.

REKLAMA

Ceny energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych nie uległy zmianie – zgodnie ze styczniową decyzją prezesa URE przyjęte wówczas taryfy będą obowiązywać do końca 2015 roku. Nieznacznie wzrosły natomiast ceny ciepła sieciowego oraz paliw stałych (głównie węgla) wykorzystywanych jako opał. Wzrost opłat za paliwa stałe we wrześniu wynikał najprawdopodobniej z sezonowej zmienności popytu na opał. W ujęciu rocznym spadły one o 1,2% i cechowały się znacznie mniejszą zmiennością od cen węgla na rynku globalnym.

Spadek cen energii rok do roku wyniósł we wrześniu 6%, co miało znaczny wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji obejmującego zmianę cen wszystkich dóbr konsumpcyjnych. Wkład kosztów energii w ogólny wskaźnik inflacji wyniósł -1 p.p. Oznacza to, że gdyby ceny energii pozostawałyby stałe od września 2014 r., Polska nie odnotowałaby deflacji we wrześniu 2015 r.

Dynamika cen energii w Polsce odpowiadała we wrześniu trendowi obserwowanemu w innych państwach Unii Europejskiej. Ceny energii w UE spadły we wrześniu o 1,5% miesiąc do miesiąca i o 8% w ujęciu rocznym. Wśród największych państw europejskich największe obniżki cen odnotowały we wrześniu Wielka Brytania i Niemcy, zarówno w ujęciu miesięcznym (po -1,8%) jak i rocznym (-9,0% i -9,3%). Pomimo znacznego spadku, ceny energii pozostają wyższe niż w 2010 r. – w całej UE o 8,5%, a w Polsce o 8%.

REKLAMA

Aleksander Śniegocki, Koordynator Programu „Energia i Klimat” Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych

Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat. Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych (WISE Institute).