Fundusze unijne na OZE na Podlasiu. Za miesiąc nabór wniosków
Zarząd Województwa Podlaskiego jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Oś Priorytetowa V. Gospodarka niskoemisyjna – Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii.
Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie od 30 listopada br. do 30 grudnia br. Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów to 50 mln zł, a maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu nie może przekroczyć 85% kosztów kwalifikowanych.
Dofinansowanie w konkursie można pozyskać na inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej. Maksymalna moc instalacji w przypadku inwestycji, o których dofinansowanie może ubiegać się beneficjent, nie może przekroczyć w przypadku:
- energia wodna – do 5 MWe,
- energia wiatru – do 5 MWe,
- energia słoneczna – do 2 MWe/MWth,
- energia geotermalna – do 2 MWth,
- energia biogazu – do 1 MWe,
- energia biomasy – do 5 MWth/MWe.
Preferowane będą mikroinstalacje służące do produkcji energii z biogazu oraz instalacje wykorzystujące energię słoneczną. Natomiast nie będą wspierane inwestycje zakładające produkcję zielonej energii z wykorzystaniem technologii współspalania, a także produkcja biopaliw z wykorzystaniem surowców wykorzystywanych w przemyśle spożywczym.
W przypadku energii cieplnej (np. pompy ciepła, geotermia) możliwe jest wsparcie efektywnej dystrybucji ciepła z OZE. Inwestycje w zakresie biogazowni mogą być dofinansowanie w zakresie łącznie z zagospodarowaniem ciepła. Wytworzona energia cieplna może być wykorzystana na potrzeby własne. Pozyskanie lub produkcja biomasy nie może prowadzić do konkurowania o rolniczą przestrzeń produkcyjną oraz oddziaływać negatywnie na różnorodność biologiczną. Inwestycje powinny zmierzać do zagospodarowania odpadów pochodzących z rolnictwa i hodowli.
W przypadku produkcji energii z biomasy lub biogazu, preferowane będą projekty, w których wykorzystywane surowce są produkowane lokalnie, w niewielkich odległościach w stosunku do miejsca wytwarzania energii. W przypadku produkcji energii z biomasy preferowane będą projekty zakładające efektywne wykorzystanie pofermentu. W przypadku produkcji energii z biomasy lub biogazu, nie mogą być wspierane instalacje wykorzystujące pełnowartościowe drewno i zboże do produkcji energii.
O dofinansowanie mogą aplikować:
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa,
- duże przedsiębiorstwa dla których podstawową działalnością nie jest produkcja energii,
- producenci rolni, grupy producenckie,
- spółdzielnie,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- towarzystwa budownictwa społecznego,
- organizacje pozarządowe,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia,
- jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
- jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną (nie wymienione wyżej),
- podmioty działające w ramach partnerstw publiczno-prywatnych.
Więcej informacji o konkursie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. podlaskiego wraz z dokumentami potrzebnymi do złożenia wniosku można znaleźć na tej stronie.
gramwzielone.pl