Bill Gates o wyzwaniach sektora energetycznego
Bill Gates głośno mówi o potrzebie budowy systemu energetycznego, w którym zostaną wyeliminowane paliwa kopalne, i zapowiada liczone w miliardach dolarów inwestycje w czyste technologie. Jednocześnie amerykański miliarder ocenia, że skala wydatków na badania i rozwój w sektorze clean–tech jest niewystarczająca i krytykuje globalny ruch, którego celem jest wycofanie funduszy z inwestycji w przedsięwzięcia związane z wydobyciem paliw kopalnych.
W wywiadzie dla amerykańskiego magazynu The Atlantic Bill Gates krytykuje globalny ruch zmierzający do wycofania funduszy z inwestycji związanych z paliwami kopalnymi, nazywając taką praktykę „fałszywym rozwiązaniem”.
Krytyka tego ruchu ze strony Gatesa może zaskakiwać, zwłaszcza, że należy on do zwolenników walki ze zmianami klimatu, a także inwestuje w innowacje związane z energetyką odnawialną.
Kilka miesięcy temu Bill Gates zapewnił, że zainwestuje w technologie związane z produkcją czystej energii w sumie 2 mld dolarów. Z drugiej strony, amerykański miliarder zainwestował do tej pory w sektor paliw kopalnych około 1,4 mld dolarów.
Obecnie do ruchu indywidualnych inwestorów i organizacji, które zapowiedziały wycofanie funduszy z inwestycji w paliwa kopalne należy już ponad 2 tys. osób oraz 400 instytucji, które zapowiedziały wycofanie funduszy wartych w sumie 2,6 bln dolarów.
Gates krytykuje też przygotowania do szczytu klimatycznego w Paryżu, określając jego prawdopodobne efekty jako zbyt mało ambitne.
– Zobowiązania [szczytu COP21] nie będą nawet w 1/3 tym, czego potrzebujemy – ocenia Gates i dodaje – Jeśli masz kraj, który deklaruje – ok, przygotujemy plan redukcji emisji CO2 o 80% do roku 2050, a zobowiązuje się do redukcji o 30% do roku 2030, ale te 30% jest dramatycznie łatwiejsze niż dojście do 80%. Tak więc wszystko, co trudne, zostaje odłożone po roku 2030, a cele na 2030 r. nie są wystarczające. I wiele z nich nie zostanie osiągniętych – The Atlantic cytuje Billa Gatesa.
Amerykański miliarder ocenia ponadto, że szybkiego przejścia na niskoemisyjną gospodarkę nie zapewni wolny rynek, ponieważ inwestycje w czyste technologie są dla niego zbyt mało atrakcyjne, a „inwestycje w badania i rozwój w sektorze energetycznym są zaskakująco niskie porównując do medycyny czy elektroniki, gdzie zarówno publiczne jak i prywatne wydatki są ogromne”.
– W energetyce żaden rząd, z wyjątkiem rządu USA, który jest niemal w każdej kategorii dużym sponsorem, w praktyce nie zwiększył wydatków [na badania i rozwój] – podkreśla Gates, dodając, że nawet w przypadku Stanów Zjednoczonych, gdzie publiczne wydatki na ten cel wynoszą ok. 6 mld dolarów rocznie, powinny zostać potrojone. Twórca Microsoft proponuje w tym celu nałożenie np. kilkuprocentowego podatku liczonego od konsumpcji energii.
W wywiadzie dla The Atlantic Bill Gates wskazuje ponadto na szybkie tempo rozwoju technologii wiatrowej i fotowoltaicznej. Podkreśla przy tym, że mimo notowanego ostatnio rozwoju fotowoltaika nie jest nadal technologią ekonomiczną, a jej dodatkowym problemem jest niestabilna praca. – Potrzebujemy energii przez 24 godziny na dobę. Więc, odkładając energetykę wodną, która niestety nie może bardziej urosnąć, podstawowe, zeroemisyjne źródła są niestabilne.(…) W mojej opinii największym problemem jest fakt, że magazynowanie jest tak trudne. (…) Wiele osób pracuje nad magazynowaniem, baterie są formą magazynowania i jest kilka innych technologii. Ale nie jest całkowicie jasne, czy uda nam się zbudować ekonomiczne magazynowanie w skali sieci energetycznej. Od efektywności ekonomicznej magazynowania jesteśmy oddaleni około 10-krotnie – ocenia twórca Microsoft.
Gates krytykuje jednocześnie wyliczenia wskazujące na zbliżanie się fotowoltaiki do grid-parity, wskazując, że nie są w nich brane pod uwagę koszty przerw w produkcji energii słonecznej.
– Opinia publiczna, gdy to widzi, nie docenia, jak trudne jest [dojście do grid-parity]. Więc fałszywe rozwiązania takie jak wycofanie funduszy z inwestycji w paliwa kopalne, w stylu „to jest łatwe”, szkodzi naszej zdolności do rozwiązania problemów. Rozróżnienie prawdziwych rozwiązań od fałszywych jest w rzeczywistości bardzo skomplikowane – The Atlantic cytuje Billa Gatesa.
Mając na uwadze problem zmian klimatu i niedostateczne możliwości sfinansowania innowacji w energetyce Gates wzywa ludzi, którzy są w stanie podjąć ryzyko finansowania start-upów, do inwestycji w innowacje, które powstają z przedsięwzięć finansowanych przez rządy.
Twórca Microsoft prognozuje przy tym, że w branży energetycznej powstanie wiele działających z sukcesami firm, ale nie będzie ich tak dużo jak choćby w technologiach software, a inwestorzy muszą zaakceptować mniejsze stopy zwrotu niż w innych branżach.
Link do wywiadu w The Atlantic
gramwzielone.pl