BNEF porównuje koszty energii z OZE i paliw kopalnych. Wiatr tańszy niż atom i węgiel

BNEF porównuje koszty energii z OZE i paliw kopalnych. Wiatr tańszy niż atom i węgiel
Fot. Gestamp Solar

Ostatnie dane dotyczące kosztów produkcji energii w II połowie br., które zebrał Bloomberg New Energy Finance (BNEF), pokazują, że koszty energii z wiatru są już w niektórych regionach świata niższe niż koszty produkcji energii z konwencjonalnych źródeł, podczas gdy dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika.

Bloomberg New Energy Finance informuje w analizie Levelised Cost of Electricity Update za II kwartał br., że koszty wytwarzania energii systematycznie maleją w przypadku dwóch najpopularniejszych technologii OZE, czyli energetyki wiatrowej i krystalicznej fotowoltaiki – przy jednoczesnym wzroście kosztów energii z gazu i węgla.

BNEF podaje średnie koszty wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity), w którym brane są pod uwagę – z jednej strony koszty danej instalacji, do których zalicza się koszty inwestycyjne i operacyjne w przyjętym okresie funkcjonowania, a z drugiej – prognozowana produktywność danej instalacji.

REKLAMA

Nasz raport pokazuje dalszy spadek kosztów energii wiatrowej i słonecznej, wynikający z tańszej technologii, ale także niższych kosztów finansowania. W międzyczasie koszty energii z węgla i gazu wzrosły ze względu na mniejszy stopień wykorzystania, a w Europie – ze względu na zakładany wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w wyniku reformy MSR (Market Stability Reserve) – komentuje Seb Henbest z Bloomberg New Energy Finance.

Według BNEF, w II połowie 2015 r., przeciętny koszt produkcji energii wiatrowej spadł w porównaniu z I połową br. z 85 USD/MWh do 83 USD/MWh, natomiast fotowoltaiki z wykorzytaniem technologii krystalicznej – ze 129 USD/MWh do 122 USD/MWh.

REKLAMA

Tymczasem LCOE dla elektrowni węglowych wzrósł w II połowie br. z 66 USD/MWh do 75 USD/MWh w Ameryce Północnej i Południowej, a w Europie – z 82 USD/MWh do 105 MWh/USD. W przypadku elektrowni gazowych średni koszt produkcji energii w Ameryce Płn. i Płd. wzrósł z 76 USD/MWh do 82 USD/MWh, a w przypadku regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) – ze 103 USD/MWh do 118 USD/MWh.

W przypadku atomu BNEF zwraca uwagę na duże zróżnicowanie kosztu w zależności od regionu. W przypadku obu Ameryk koszt produkcji energii z atomu jest wyceniany na 261 USD/MWh, a w przypadku Europy i pozostałych krajów regionu EMEA – na 158 USD/MWh.

W przypadku innych technologii OZE, średni koszt produkcji energii na morzu został wyceniony przez Bloomberga na 174 USD/MWh w porównaniu do 176 USD/MWh w I połowie 2015 r. LCOE w przypadku biomasy jest wyceniane natomiast na 134 USD/MWh.

Koszty wytwarzania różnią się w zależności od regionu, odzwierciedlając takie czynniki jak boom łupkowy w USA, zmieniające się stopnie wykorzystania elektrowni w regionach charakteryzujących się dużą generacją z OZE, brakiem produkcji gazu we Wschodniej Azji, kosztami CO2 w Europie, różnymi regulacjami dotyczącymi atomu i różnymi warunkami generacji energii słonecznej. Jednak energetyka wiatrowa na lądzie oraz fotowoltaika są obecnie znacznie bardziej konkurencyjne w porównaniu do tradycyjnej generacji niż mogłoby to się wydawać możliwe jeszcze 5 czy 10 lat temu – wnioskuje Luke Mills, analityk Bloomberga. 

gramwzielone.pl