Prezydent podpisał ustawę antysmogową

Prezydent podpisał ustawę antysmogową
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Lukas Plewnia, flickr cc

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację Prawa ochrony środowiska, która umożliwia sejmikom wojewódzkim wprowadzanie czasowych i miejscowych zakazów stosowania określonych paliw stałych w domowych paleniskach. 

Zgodnie z tzw. ustawą antysmogową, której autorem jest poseł PO Tomasz Arkit, sejmiki wojewódzkie będą mogły wskazać w uchwałach granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji. Ustawa doprecyzowuje też przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dla nowo budowanych instalacji lub instalacji zmienianych w sposób istotny.

Po przyjęciu ustawy antysmogowej przez Sejm, ustawa trafiła do Senatu, w którym senatorowie wprowadzili poprawki mające zmniejszyć przyjęte przez posłów restrykcje. Poprawki Senatu posłowie poparli w dniu 10 września br.

REKLAMA

Senat zaproponował m.in. upoważnienie sejmików województw, by w uchwałach mających na celu poprawę jakości powietrza mogły określać nie tylko parametry techniczne instalacji, ale też parametry określonych rozwiązań technicznych (np. filtrów). Pozostałe poprawki miały charakter legislacyjny i doprecyzowujący.

REKLAMA

O podpisanie ustawy przez prezydenta apelowały w ostatnich dniach organizacje ekologiczne. Jak informował Polski Alarm Smogowy – „Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie. Każdego roku zanieczyszczone powietrze zabija w Polsce około 43 tysiące ludzi – to kilkanaście razy więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych. Przyczynia się też do powstawania schorzeń takich jak: nowotwory, zawał serca, udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i wielu innych. Krajowe normy jakości powietrza są od wielu lat łamane na terenie niemal całego kraju”.

Podobną regulację do normowanych przez tzw. ustawę antysmogową wprowadził wcześniej sejmik województwa małopolskiego dla obszaru Krakowa – miasta, które pod względem zanieczyszczenia powietrza należy do niechlubnej europejskiej czołówki.

Uchwałę antysmogową dla Krakowa ostatnio uznał za niezgodną z prawem Naczelny Sąd Administracyjny. Teraz, po wejściu w życie ustawy antysmogowej, sejmiki wojewódzkie będą mogły przyjmować podobne uchwały bez obawy, że zakwestionują je sądy. 

gramwzielone.pl