Kierunki OZE już na 30 polskich uczelniach
Według badań, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa, już 30 polskich uczelni oferuje kierunki studiów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Rozwój tej branży może dać pracę dziesiątkom tysięcy inżynierów. Póki co, zatrudnienie w branży energii odnawialnej w Polsce jest 10 razy niższe niż w Niemczech.
PAP ocenia, że polska branża OZE zatrudnia obecnie około 36 tys. osób i powołuje się na analizy Instytutu Energetyki Odnawialnej, z których wynika, że jeśli Polska zrealizuje cele przyjęte w ramach unijnej polityki klimatycznej, do 2030 r. liczba zatrudnionych w polskim sektorze energetyki odnawialnej wzrośnie do ponad 100 tys. Dla porównania, szacuje się, że obecnie w niemieckim sektorze OZE pracuje około 350 tys. osób.
Kilka miesięcy temu Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) przestawiła kolejny raport na temat zatrudniania w branży energetyki odnawialnej, z którego wynika, że globalny sektor OZE zatrudnia już ponad 7,7 mln osób, co oznacza wzrost o 18% rok do roku w porównaniu z danymi z 2014 r., które mówiły o zatrudnieniu na poziomie 6,5 mln osób.
W raporcie Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2015 czytamy, że wzrost zatrudnienia w sektorze OZE widać przede wszystkim w Azji. W tym regionie jest aż 5 z 10 krajów, które posiadają największe zatrudnienie w branży zielonej energii. Chodzi o Chiny, Indie, Indonezję, Japonię i Bangladesz. Spada natomiast udział Europy i USA w zatrudnieniu w globalnym sektorze OZE, które obecnie wynosi około 25%, podczas gdy w 2012 r. stanowiło 31%.
Wśród technologii OZE największy udział w zatrudnieniu ma sektor fotowoltaiczny, który zatrudnia 2,5 mln osób, a następnie sektor biopaliw z zatrudnieniem na poziomie 1,8 mln pracowników oraz sektor wiatrowy (1 mln).
gramwzielone.pl