E. Kopacz: nie stać nas na rezygnację z węgla

E. Kopacz: nie stać nas na rezygnację z węgla
Premier Ewa Kopacz. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Podczas wczorajszej wizyty w Krakowie, w którym jakość powietrza należy z powodu tzw. niskiej emisji do najgorszych w Polsce i Europie, premier odniosła się do tego problemu w wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej Kraków.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej Kraków premier Ewa Kopacz komentując występujący w Krakowie problem niskiej emisji skutkującej wyjątkowo wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, zapewnia, że sytuację w tym zakresie powinno poprawić wdrożenie odpowiednich ograniczeń na podstawie procedowanej w Sejmie tzw. ustawy antysmogowej, która ma dać władzom wojewódzkim możliwość wprowadzania stref ograniczonej emisji, w których zabronione będzie palenie węglem. 

O wprowadzeniu zakazu korzystania z domowych pieców węglowych zdecydował zresztą wcześniej sejmik województwa małopolskiego, jednak jego decyzję zablokował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

REKLAMA

Premier dodaje, że jakość powietrza powinny poprawić inwestycje finansowane ze środków dostępnych w programach Kawka czy Ryś, które realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Premier zaznacza jednak, że jej celem nie jest rezygnacja z węgla. – Jeśli dziś przygotujemy normy dotyczące jakości węgla, to staniemy przed koniecznością, aby importować jeszcze więcej węgla. Dlatego musimy się zastanowić nad innymi rozwiązaniami. Na przykład połączyć promowane rozwiązania z polskim węglem. Czyli wprowadzać nowoczesne piece, nawet jeśli będziemy w nich spalać gorszy, polski węgiel – Ewa Kopacz mówi wywiadzie dla Gazety Wyborczej.  

REKLAMA

Premier zaznacza, że jako lekarz dostrzega problemy wynikające ze złego stanu powietrza, jednak dodaje, że „nie stać nas, by z węgla rezygnować” i że węgiel to „gwarancja naszego bezpieczeństwa energetycznego”.

Zanieczyszczenie powietrza, które w Krakowie i innych polskich miastach przekracza dopuszczalne normy, stanowiąc realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, to efekt głównie emisji szkodliwych pyłów z domowych pieców opalanych węglem.

Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, z powodu schorzeń wywołanych zanieczyszczeniami powietrza w Europie umiera rocznie około 400 tys. osób, podczas gdy w Polsce ta liczba sięga 40 tys.

Wywiad z premier Ewą Kopacz nt. niskiej emisji jest dostępny pod tym linkiem.

gramwzielone.pl