Podatek dochodowy i VAT od sprzedaży energii z mikroinstalacji. Interpretacja MF

Podatek dochodowy i VAT od sprzedaży energii z mikroinstalacji. Interpretacja MF
Fot. SolaraWorld

W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez posła Artura Bramorę Ministerstwo Finansów tłumaczy zasady opodatkowania zakupu i montażu mikroinstalacji OZE podatkiem VAT, a także podaje stawkę VAT za sprzedaż energii oraz sposób opodatkowania podatkiem dochodowym naliczanym od zysków z takiej działalności.

Jaki VAT od zakupu i montażu mikroinstalacji OZE?

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak powinno naliczać się podatek VAT w przypadku zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Według MF w takim przypadku, obejmującym kompleksową usługę montażu, zastosowanie może znaleźć niższa stawka 8%, którą stosuje się „w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – w przypadku budynków jednorodzinnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2 oraz mieszkań nie większych niż 150 m2”.

REKLAMA

Resort finansów podkreśla, że dopiero pełne zainstalowanie, w tym podłączenie do sieci, pozwala na realizację przez mikroinstalację funkcji zgodnych z jej przeznaczeniem. Z tego faktu wynika – według MF – że instalacja taka ma charakter usługi złożonej, na którą składa się zarówno dostawa samych urządzeń, jak również wykonanie połączenia z systemem ogrzewania mieszkania lub systemem przekazywania energii elektrycznej.

MF ocenia, że w zakresie VAT instalacja nie powinna być dzielona, a o kwalifikacji czy mamy do czynienia z dostawą towaru czy realizacją usługi powinien przesądzać „element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący”. Jak czytamy w interpretacji, „w przypadku gdy istotą transakcji będą inne czynności to mimo że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług i opodatkowana stawką obniżoną po spełnieniu warunków wskazanych w art. 41 ust. 12 – 12b ustawy o VAT”.

Resort finansów dodaje, że „w przypadku robót związanych z instalowaniem zespołu urządzeń służących do wytwarzania energii (np. ogniw fotowoltaicznych) na dachu budynku mieszkalnego przekraczającego ww. limit powierzchniowy (odpowiednio 150 m2 i 300 m2) stawka obniżona będzie miała zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej”.

Ponadto MF informuje o stawce VAT na instalacje realizowane poza budynkami mieszkalnym, powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 7/12, w którym NSA stwierdza, że niższa stawka VAT „nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego wykonywanych poza budynkiem”.

 Minister Finansów podzielił pogląd prezentowany przez organy podatkowe oraz sądy, że powyższa preferencyjna stawka VAT nie dotyczy czynności związanych z montażem i instalacją mikroinstalacji OZE wykonywanych poza bryłami budynków (np. na garażach). Zatem w sytuacji, gdy dane roboty budowlane dotyczą montażu instalacji OZE zarówno w budynkach, jak i poza nimi, konieczne jest określanie podstawy opodatkowania oraz stawki podatku (podstawowej i obniżonej) z uwzględnieniem proporcji – wskazuje Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca Podatkowy, Partner w Advicero Tax.

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży energii?

Ministerstwo Finansów podało też, że w przypadku sprzedaży energii z mikroinstalacji powinno stosować się stawkę VAT na poziomie 23%. Nie jest jasne natomiast, czy wpisane do ustawy o OZE stawki taryf gwarantowanych zawierają już wymienioną przez resort finansów stawkę VAT czy w przypadku sprzedaży energii w systemie taryf gwarantowanych przez podmioty objęte podatkiem VAT, taki podatek powinno się doliczyć do wymienionej w ustawie taryfy.

Jak dowiedzieliśmy się w Krajowej Informacji Podatkowej, sprzedaż energii przez osoby fizyczne, ze względu na ciągłość takiego procesu, jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, wobec czego może być w takim przypadku naliczany podatek VAT.

VAT może jednak nie objąć osób fizycznych czy firm, które nie zdecydują się na ten podatek, o ile ich obroty nie przekroczą w skali roku kwoty 150 tys. zł.

REKLAMA

Firmy będące płatnikami VAT muszą jednak liczyć się z koniecznością wskazania na fakturze dla zakładu energetycznego podatku VAT i odprowadzenia z tego tytułu odpowiedniej sumy do Urzędu Skarbowego.

Trudno jednak znaleźć informację, czy 23-procentowy podatek VAT jest już ujęty we wpisanej do ustawy o OZE stawce taryfy gwarantowanej, czy w przypadku sprzedaży energii przez VAT-owca należy go do tej taryfy doliczyć. Nie precyzuje tego ani ustawa, ani stanowisko Ministerstwa Finansów.

– Sama ustawa o OZE niestety nie reguluje jednoznacznie tego zagadnienia. Odpowiedź na interpelację wydana przez Ministerstwo Finansów nie rozstrzyga niestety tej kwestii i nie zawiera wskazówek interpretacyjnych pozwalających na rozstrzygnięcie pojawiających się wątpliwości. W praktyce, biorąc pod uwagę dyskusje przy okazji poprzedniej wersji ustawy o OZE, może okazać się, że wskazane kwoty są cenami netto, jednak w oparciu o treść obowiązującej ustawy o OZE nie można jednoznacznie potwierdzić takiej konkluzji – informuje Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca Podatkowy, Partner w Advicero Tax Sp. z o.o.

Podatek dochodowy od sprzedaży energii z mikroinstalacji

Ministerstwo Finansów podkreśla, że zgodnie z ustawą o PIT obowiązek zapłaty podatku dochodowego nie wystąpi w sytuacji, w której wytworzona energia elektryczna zostanie wykorzystana na potrzeby własne, jednak opodatkowaniu podatkiem dochodowym będzie podlegał dochód uzyskany ze sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej niewykorzystanej na własne potrzeby podatnika.

Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodów, MG wskazuje, że „zastosowanie znajdzie generalna zasada wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, w myśl której kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów podatkowych, wymienionych w art. 23 ustawy PIT”.

MF dodaje, że trudno wskazać na generalną metodę amortyzowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. – Okres amortyzacji wiąże się bowiem z wysokością stawki amortyzacyjnej, a te są różne dla poszczególnych środków trwałych. Ponadto ustawa PIT daje możliwość podwyższania, bądź obniżania podstawowej stawki amortyzacyjnej dla określonych środków trwałych ze względu na warunki ich eksploatacji, a co za tym idzie okres amortyzacji może być wydłużany, jak i skracany – informuje resort finansów.

Jak podatki rozliczają obecni prosumenci?

Obecnie osoby fizyczne, które sprzedają energię z mikroinstalacji, działając na podstawie nowelizacji Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. (tzw. małego trójpaku), mogą sprzedawać do sieci nadwyżki nieskonsumowanej energii po niskiej stawce wynoszącej 80% ceny hurtowej energii z poprzedniego roku. Taki poziom sprawia, że trudno przekroczyć w skali roku obroty na poziomie 150 tys. zł.

Jak tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl jeden z pierwszych prosumentów w Polsce, który uruchomił sprzedaż energii ze swojej instalacji na zasadach „małego trójpaku”, zakład energetyczny – w tym wypadku PGE Obrót – nie wymaga wystawiania rachunków za sprzedaż energii do jego sieci i co miesiąc przelewa sumę należną za sprzedaż energii bazując na informacji przekazanej przez spółkę PGE Dystrybucja, która zdalnie pobiera dane o ilości energii wprowadzonej do sieci.

Przychody ze sprzedaży energii są rozliczane na zasadach ogólnych, przy czym zakład energetyczny nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy i wystawia PIT 8C w terminie do końca lutego po zakończeniu roku podatkowego. 

gramwzielone.pl