Senat poparł specustawę przesyłową

Senat poparł specustawę przesyłową
Foto. senat.gov.pl

Po 5 latach prac nad ustawą przesyłową jej procedowanie w parlamencie nabrało błyskawicznego tempa. Wczoraj przegłosował ją Sejm, a dzisiaj Senat, który zgłosił drobne poprawki do wersji ustawy przyjętej przez posłów.

Wczoraj Sejm przegłosował ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, zwaną specustawą przesyłową. Dzisiaj w Senacie ustawę poparło 54 posłów, a 29 było przeciw.

Senatorowie zaproponowali jednak wpisanie do ustawy zakazu rozpoczęcia robót budowlanych do czasu, gdy decyzja o realizacji inwestycji stanie się ostateczna, a także mechanizmu wypłacania zaliczki związanej z odszkodowaniem za tereny i nieruchomości zajęte pod inwestycję.

REKLAMA

Ustawa ma przyspieszyć budowę sieci przesyłowych poprzez wzmocnienie pozycji inwestora w negocjacjach z właścicielami działek, na których ma stanąć infrastruktura przesyłowa.

Po wejściu w życie ustawy nie będzie można przeciągać negocjacji w sprawie ceny za działki zajęte pod inwestycje w sieci przesyłowe, a o wysokości odszkodowania w razie sporu ma decydować wojewoda, którego decyzja umożliwi rozpoczęcie budowy. Ponadto, rozpatrywanie wniosków o pozwolenie na budowę ma trwać tylko do miesiąca.

REKLAMA

Wczoraj Sejm przyjmując ustawę odrzucił zgłaszane przez SLD poprawki, które miały według posła tej partii Zbyszka Zaborowskiego, „ucywilizować” proces wywłaszczania właścicieli działek, na których staną stacje elektroenergetyczne.

Posłowie zgodzili się jedynie na wydłużenie terminu wydania nieruchomości inwestorowi do 120 dni.

Ustawa ma ułatwić i przyspieszyć budowę sieci wysokiego napięcia, w tym w ramach połączeń transgranicznych z Litwą, Czechami czy Niemcami, a także umożliwić przesył energii z nowych źródeł – z elektrowni konwencjonalnych czy OZE.   

Teraz zgłoszone przez senatorów poprawki będą głosować posłowie, po czym ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta. 

gramwzielone.pl