NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków w programie Kawka

NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków w programie Kawka
Gramwzielone.pl (C)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w ramach programu Kawka. Na dofinansowanie przedsięwzięć w kolejnej edycji programu Kawka przeznaczono 120,28 mln zł do wydatkowania w latach 2015-2018, z możliwością zawierania umów do końca 2016 r.

Celem programu Kawka jest zmniejszenie emisji pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, poprzez m.in. wymianę domowych pieców węglowych czy zmniejszanie emisyjności w transporcie miejskim w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń i dla których opracowane zostały programy ochrony powietrza.

Z udostępnionych przez NFOŚiGW funduszy w programie Kawka mogą korzystać samorządy, przyznając dofinansowanie dla osób fizycznych, wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, a w finansowanie mogą angażować się poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

REKLAMA

Dofinansowanie wynosi do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, z czego ze środków NFOŚiGW dofinansowanie w formie dotacji wynosi 45 proc. Pozostała część będzie uzupełniana przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w ustalonej przez nie formie.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu NFOŚiGW zdecydował o obniżeniu z 10 tys. do 5 tys. wymogu dotyczącego liczby mieszkańców miast oraz zawężeniu możliwych działań inwestycyjnych. Wprowadzono przy tym dodatkowe wymagania dla kotłów opalanych paliwem stałym, gdy przedmiotem zadania będzie wymiana istniejącego węglowego źródła ciepła na urządzenie o wyższej sprawności.

Nabór dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w kolejnej odsłonie programu Kawka będzie prowadzony w terminie od 27.07.2015 r. do 20.01.2016 r.

W dwóch pierwszych edycjach programu Kawka na poprawę jakości powietrza przyznanych zostało łącznie prawie 637 mln zł. Z finansowania skorzystało ponad 60 miast w 12 regionach kraju. Zlikwidowanych zostało prawie 34,5 tys. pieców węglowych i zastąpiono je przyłączami do miejskich sieci ciepłowniczych i prawie 9 tys. niskoemisyjnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły gazowe, pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne.

Regulamin programu Kawka jest dostępny pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl