Polska 4. największym rynkiem kolektorów słonecznych w Europie w 2014

Polska 4. największym rynkiem kolektorów słonecznych w Europie w 2014
Fot. News Oresund, flickr cc
REKLAMA

Jak wynika z tegorocznej edycji raportu Solar Thermal Markets in Europe, Polska była w ubiegłym roku jednym z kluczowych rynków kolektorów słonecznych w Europie. Sam rynek kolektorów w Europie rozwija się jednak w wolnym tempie, a tempo rozwoju tego rynku w naszym kraju powinno w tym roku znacząco spaść. 

We wstępie do raportu Solar Thermal Markets in Europe Robin Welling, szef Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej Termalnej (European Solar Thermal Industry Association - ESTIF) ocenia rozwój rynku kolektorów słonecznych w Europie jako "rozczarowujący".

W 2014 r. łączna liczba nowych instalacji solarnych w Europie była niższa o 7% niż w roku 2013, a na największym rynku pod tym względem, czyli w Niemczech, spadek wyniósł nawet 12%. W ubiegłym roku w Europie zainstalowano około 2,9 mln m2 kolektorów słonecznych (ok. 2 GWt), a całkowita powierzchnia tych urządzeń na Starym Kontynencie wzrosła na koniec ubiegłego roku do około 45,5 mln m2 (ok. 31,8 GWt).

Robert Welling podkreśla, że obecny stan rozwoju europejskiego rynku kolektorów nie gwarantuje realizacji celów na 2020 r. wpisanych do krajowych planów działań na rzecz OZE, szacując, że do realizacji celów wyznaczonych dla energetyki słonecznej termalnej na koniec obecnej dekady zabraknie aż około 41-45%.

Zdaniem ESTIF, powodem gorszej kondycji rynku kolektorów jest spowolnienie w sektorze budownictwa na kluczowych rynkach, wpływ kryzysu gospodarczego i niskich cen energii, ale także konkurencja ze strony innych źródeł OZE – w  tym źródeł energii elektrycznej, które korzystają z "ekstremalnie atrakcyjnych” systemów wsparcia.

Welling zaznacza, że dopiero teraz Komisja Europejska zaczyna kierować swoją uwagę na sektor zielonego ciepła i jeszcze w tym roku powinna przedstawić zarysy strategii w tym zakresie.

ESTIF podkreśla, że mimo ogólnego spowolnienia niektóre europejskie kraje notują pozytywny rozwój rynków kolektorów. Przykładem jest Grecja, w której w kolektory inwestuje sektor turystyczny, oraz region hiszpańskiej Andaluzji, gdzie dzięki wsparciu lokalnych władz łączna powierzchnia solarów wzrosła do 85,7 tys. m2.

W ubiegłym roku Grecja zanotowała wzrost łącznej liczby instalacji w ujęciu rok do roku o 18,9% (189 MWt nowych instalacji), a Hiszpania – o 9,8% (176 MWt).

Spadek (o 11,8%) zanotowano na największym rynku kolektorów słonecznych w Europie, czyli w Niemczech, gdzie w 2014 r. zainstalowano solary o powierzchni 0,9 mln m2 (ok. 630 MWt), a ich całkowita powierzchnia w tym kraju wzrosła do 18,4 mln m2 (ok. 12,9 GWt).

We Włoszech, czyli na trzecim największym europejskim rynku pod względem nowych instalacji – po Niemczech i Grecji – w ubiegły roku powierzchnia nowych kolektorów słonecznych wyniosła 268,5 tys. m2 (ok. 188 MWt). Włoski rynek w ujęciu rok do roku zanotował jednak spadek o 25%.

Czwartym rynkiem kolektorów w Europie według ESTIF była w ubiegłym roku Polska. W naszym kraju zamontowano w 2014 r. kolektory o łącznej mocy 182 MWt i powierzchni 260 tys. m2, a łączna moc solarów wzrosła do poziomu 1,2 GWt (1,7 mln m2). Polski rynek skurczył się jednak w ujęciu rok do roku o 5%.

ESTIF podkreśla, że na rozwój polskiego rynku w ubiegłym roku w dalszym ciągu wpływał program dopłat oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w ostatnich 5 latach ze środków NFOŚiGW sfinansowano 35% wszystkich instalacji solarnych, które powstały w naszym kraju.

Pod względem łącznego potencjału nowych instalacji solarnych, które zamontowano w ubiegłym roku na poszczególnych europejskich rynkach, Polska wyprzedziła Hiszpanię (176 MWt, wzrost r/r o 9,8%) oraz Danię, która w 2014 r. zanotowała największy wzrost instalacji aż o 52,9% (125 MWt, 180 tys. m2). Na ten wynik aż w 95% złożyły się duże, przemysłowe instalacje kolektorów słonecznych. Obecnie największy system kolektorów w Danii liczy około 50 MWt (70 tys. m2), ale w trakcie budowy jest instalacja o mocy prawie 100 MWt. 

Więcej na temat prognoz dla polskiego rynku kolektorów słonecznych na 2015 r. w artykule: Dokąd zmierza polski rynek kolektorów słonecznych?

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jano |
Skończą się dopłaty to skończą się kolektory w Polsce. Lepiej było dopłacić do sieci gazowniczej lub wymiany pieców na nowsze. Przykładem jest pewien powiat który sfinansował setki a może i tysiące kolektorów. Ostatniej zimy notował rekordowe ilości pyłów w powietrzu. Para poszła w gwizdek.
jj |
Bardziej opłaca się grzać wodę prądem z fotowoltaiki niż instalować kolektory.
bb |
@jj jak mozesz to powiedz dlaczego uważasz że PV tańsze od solarów ? bo wg mnie droższe. masz porównanie u siebie jakieś?
jj |
@bb Kolektor to tylko kolektor. Z prądu z PV masz zawsze większy pożytek, zawsze możesz ustawić falownik żeby nadwyżki prądu przekierowywał np. na grzałki. N Nie masz problemów z nadmiarem ciepłej wody w lato (i jej spuszczeniem).
bb |
prąd z PV można wykorzystać rzeczywiście na zasilanie innych urządzeń. Jednak żeby to jakoś działało i miało sens to min 3kWp czyli 15k PLN inwestycja, roczna produkcja 3000kWh x 0,6 = 1800zł zwrot koło 10lat. Kolektory masz za 8k PLN czyli połowa kosztów na start. Latem może i przegrzewają ale można spuścić dzieciakom do basenu zawsze i jakoś grzeje :). A tak ogólnie to do grzania CWU najlepiej walnąć II taryfe i mieć po 0,3zł kWh i żadnych kosztów własnych albo jak ma się gaz z sieci to gaz. @ jak możesz to podaj jak grzejesz CWU i jakie masz roczne zużycie prądu. Bo ja na poziomie 4MWh 4osobowa rodzinka.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...