System białych certyfikatów nie działa

System białych certyfikatów nie działa
Energa press

Podmioty, które są zobowiązane do realizacji obowiązkowego udziału białych certyfikatów, częściej niż na ich zakup decydują się na wpłacanie opłaty zastępczej na konto NFOŚiGW. Wadliwego systemu białych certyfikatów nie chce naprawić rząd, który w projekcie nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej nie wprowadził do tego systemu większych zmian. 

Serwis wnp.pl, który informuje o problemach systemu białych certyfikatów, przypomina, że już od początku jego funkcjonowania przewidziane w nim rozwiązania nie sprawdzały się. W pierwszym przetargu z 2012 r. na białe certyfikaty, które przysługują za osiągnięcie określonych efektów w poprawie efektywności gospodarowania energią w sektorze energetycznym, rozdysponowano zaledwie 4% z dostępnej puli certyfikatów. W drugim przetargu ten wynik wyniósł około 4,2%. Obecnie trwa trzeci przetarg na białe certyfikaty, który ogłoszono pod koniec ubiegłego roku i w którym do wydania są certyfikaty w ilości odpowiadającej 2,179 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) – największej z dotychczasowych przetargów.

– Na rynku białych certyfikatów występuje mała podaż. Potwierdza to relatywnie niski wolumen transakcji obrotu na TGE dla tego produktu. Uzyskanie świadectw jest możliwe w przypadku zrealizowanych już przedsięwzięć, a to sprawia, że część działań realizowanych przez firmy energetyczne nie mogło uczestniczyć w postępowaniach na przydział certyfikatów. To z kolei powoduje, że firmy energetyczne obowiązek umorzenia białych certyfikatów realizują przede wszystkim opłatą zastępczą – wnp.pl cytuje Piotra Ludwiczaka z Enei, który dodaje, że mimo iż jego firma sama pozyskała białe certyfikaty, to zrealizowała swój obowiązek w tym zakresie w większości za pomocą opłaty zastępczej.

REKLAMA
REKLAMA

Podobnie postępują inne firmy zobowiązane do realizacji obowiązku wynikającego z systemu białych certyfikatów. Dzięki temu na konto NFOŚiGW z tego tytułu wpłynęło już ponad 1 mld zł.

Wnp.pl przypomina, że rząd pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej. W jej projekcie nie wprowadzono jednak istotnych zmian w zakresie systemu białych certyfikatów, a oceniające projekt Ministerstwo Finansów poddało w wątpliwość jego skuteczność.

 Zdaniem MF brakuje informacji, które (…) pozwoliłyby uznać, że jest to skuteczny mechanizm gwarantujący osiągnięcie odpowiedniego poziomu efektywności energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności systemu – wnp.pl powołuje się na opinię resortu finansów. 

gramwzielone.pl / za wnp.pl