Rząd: gospodarka niskoemisyjna szansą dla Śląska

Rząd: gospodarka niskoemisyjna szansą dla Śląska
Premier Ewa Kopacz prezentuje Program dla Śląska. Fot. Kancelaria Premiera RP

Działania służące poprawie efektywności energetycznej i zmniejszeniu emisji CO2 są jednym z filarów rządowego planu rozwoju gospodarki woj. śląskiego, który wczoraj zaprezentowała premier Ewa Kopacz.

Premier Ewa Kopacz przedstawiła rządowy Program dla Śląska, który został przyjęty przez Radę Ministrów obradującą wczoraj na posiedzeniu w Katowicach i który ma służyć rozwojowi śląskiej gospodarki dotkniętej problemami sektora górniczego.

– Ten program ma być kołem zamachowym dla śląskiego górnictwa, przedsiębiorczości i szansą dla śląskiej młodzieży. To jest bardzo konkretny plan. Stawiamy na polski przemysł i polską przedsiębiorczość – Kancelaria Premiera RP cytuje  premier Ewę Kopacz, która dodała, że kiedy w styczniu była na Śląsku, by rozwiązać problemy kopalni, obiecała taki program.

REKLAMA

Rządowy Program dla Śląska podzielono na sześć działań. Jednym z nich jest działanie pt. Gospodarka niskoemisyjna oraz zasobooszczędna, w którym wymieniono rządowe przedsięwzięcia mające przyczynić się do zmniejszenia szkodliwych emisji i ograniczenia tzw. niskiej emisji z domowych pieców węglowych i transportu, które powodują nadmierne poziomy zanieczyszczeń w powietrzu w większości śląskich miast.

Program E-Kumulator

Wśród przedsięwzięć w zakresie gospodarki niskoemisyjnej w Programie dla Śląska wymienia się realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program E-Kumulator, który jest skierowany do przedsiębiorców i ma na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania przemysłu na środowisko.

Głównym założeniem i celem Programu jest stworzenie kompleksowego instrumentu finansowego dla przedsiębiorców, którzy chcą przede wszystkim zmniejszać szkodliwe emisje do atmosfery, lepiej gospodarować surowcami pierwotnymi oraz optymalizować gospodarowanie energią. Program w E-Kumulator obecnym kształcie posiada dwa komponenty:

  • komponent związany ze zmniejszeniem zużycia surowca pierwotnego (w tym wody) oraz
  • komponent związany ze zmniejszeniem emisji do atmosfery (przy czym komponent ten podzielony jest na trzy działania: dla źródeł spalania o mocy od 1 MW do 50 MW, o mocy powyżej 50 MW oraz dla emisji nie związanych ze źródłami spalania).

Budżet programu E-Kumulator został zatwierdzony pod koniec maja br. i wynosi 1 mld zł w skali kraju, przy czym przewiduje się możliwość jego zwiększenia. Planowane rozpoczęcie naboru wniosków to pierwszy tydzień lipca 2015 roku. Program będzie realizowany w latach 2015-2023, natomiast umowy dofinansowania z beneficjentami będą zawierane do końca 2020 r.

REKLAMA

Przedsiębiorca przystępujący do programu może liczyć na dofinansowanie w postaci pożyczki (w wysokości od 0,5 mln zł do 90 mln zł) obejmującej do 75% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Pożyczka oferowana przez NFOŚiGW w ramach programu może być przekazana w dwóch formach:

  • pożyczki preferencyjnej (oprocentowanie WIBOR 3M, nie mniej niż 2 proc. w skali roku, okres finansowania to maksymalnie 15 lat),
  • pożyczki na zasadach rynkowych (w przypadku ograniczeń wynikających z możliwości udzielenia pomocy publicznej)

Dodatkowym bonusem przewidzianym w ramach programu jest możliwość (po spełnieniu określonych warunków) częściowego umorzenia pożyczki preferencyjnej nawet do 20 proc. Wysokość umorzenia uzależniona jest m.in. od tego, czy inwestycja przyniesie wyższe efekty ekologiczne niż minimalne wynikające z wymagań prawnych lub określonych w programie.

Likwidacja niskiej emisji ze środków POIiŚ 2014-2020

Drugim z filarów przewidzianych w Programie dla Śląska, w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, ma być wsparcie działań mających na celu walkę z niską emisją. Jak czytamy w Programie, 40% udziału emisji w skali kraju ma swoje źródło na terenie województwa śląskiego. Zmianie tego stanu rzeczy ma służyć program „Kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej”, który będzie finansowany w ramach unijnych dotacji z POIiŚ 2014-2020, a jego wdrożeniem zajmie się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach. Przewidziane na ten cel środki w ramach POIiŚ to ok. 240,8 mln euro (ok. 1 mld zł). 

Celem programu jest wsparcie realizacji kompleksowego programu likwidacji/ograniczenia niskiej emisji (pyłu zawieszonego PM10) oraz CO2 na terenie gmin i powiatów ziemskich wchodzących w skład Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego objętym strategią ZIT dla Województwa Śląskiego, głownie na obszarach o dużych skupiskach wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz działań wynikających z Programu kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Interwencja będzie miała na celu rozwiązanie najważniejszych problemów Subregionu Centralnego z punktu widzenia wsparcia przedsięwzięć z obszarów o ponadnormatywnym przekroczeniu poziomów pyłów i innych szkodliwych substancji, w tym ograniczających emisję CO2.

W ramach Programu realizowane będą następujące projekty:

  • głęboka i kompleksowa modernizacja energetyczna wielorodzinnych budynków mieszkalnych (działania termoizolacyjne; budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych – centralne ogrzewanie i centralna ciepła woda; w powiązaniu z przyłączeniem do miejskiego systemu ciepłowniczego);
  • przebudowa istniejących systemów ciepłowniczych i sieci dostarczających chłód w celu zmniejszenia strat na przesyle i dystrybucji ciepła/chłodu; budowa nowych odcinków sieci ciepłowniczych wraz z przyłączami;
  • budowa sieci ciepłowniczych lub sieci dostarczających chłód umożliwiająca wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w źródłach wysokosprawnej kogeneracji, ciepła odpadowego, ciepła z instalacji OZE, a także powodująca zwiększenie wykorzystania ciepła wyprodukowanego w takich instalacjach. Beneficjentami Programu będą spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorstwa ciepłownicze lub podmioty realizujące zadania własne JST. 

Rządowy Program dla Śląska [PDF]

gramwzielone.pl