demosEuropa: potrzebne ministerstwo OZE i ochrony środowiska

demosEuropa: potrzebne ministerstwo OZE i ochrony środowiska
Fot. demosEuropa

Fundacja demosEuropa opublikowała raport „Obywatele zasobni w zasoby”, w którym wzywa do rozwoju w Polsce energetyki obywatelskiej opartej o produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Wśród przedstawionych w raporcie rekomendacji jest przekształcenie Ministerstwa Środowiska w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska.

Celem projektu „Obywatele zasobni w zasoby” jest sformułowanie rekomendacji w zakresie reformy systemu zarządzania zasobami naturalnymi w Polsce. Projekt realizuje fundacja demosEUROPA-Centrum Strategii Europejskiej wspólnie z norweskim Instytutem Fridtjofa Nansena, dzięki wsparciu Fundacji Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji. 

Należy jednak podkreślić, że wszystkie wskazane czynniki, zapewniające Polsce relatywnie dobry wynik pod względem zarządzania zasobami naturalnymi, będą w przyszłości słabły, o ile nie dojdzie do znaczącej dywersyfikacji oraz obniżenia emisyjności miksu energetycznego. Rozwój gospodarczy będzie wywierał presję na wzrost emisji per capita. Ambitniejsze polityki rozwoju źródeł odnawialnych w innych państwach UE doprowadzą do wyprzedzenia przez nie Polski w tym obszarze, zwłaszcza, że przyszłość współspalania biomasy z węglem kamiennym jest wysoce niepewna. Wreszcie, stopniowy spadek krajowego wydobycia węgla kamiennego w istniejących kopalniach na skutek utraty ich konkurencyjności oraz wyczerpywania się zasobów węgla brunatnego w obecnie eksploatowanych kopalniach odkrywkowych, przy niepewności co do szans otwarcia nowych złóż, doprowadzi do spadku udziału krajowych paliw w miksie energetycznym – informują autorzy raportu.

REKLAMA

Fundacja demosEuropa powołuje się na pozytywne przykłady rozwoju OZE w innych europejskich krajach, w tym w Niemczech, w przypadku których – w ramach niemieckiej rewolucji energetycznej Energiewende – aż za około 95% inwestycji w sektorze energii odnawialnej odpowiadają nie koncerny energetyczne, ale prosumenci, rolnicy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

 Energiewende to jednak nie tylko OZE, ale również konsekwentne wycofywanie się państwa z energetyki jądrowej, a także działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej – zarówno po stronie obywateli, jak i przemysłu. Niemcy skorzystały na „rencie innowacyjnej” – niemieckie firmy działające w sektorze energetyki odnawialnej osiągnęły silną pozycję na rynku międzynarodowym, stając się ważnymi eksporterami paneli słonecznych, wiatraków oraz innych nowych technologii energetycznych – czytamy w raporcie „Obywatele zasobni w zasoby”.

REKLAMA

W raporcie „Obywatele zasobni w zasoby. Biała księga zarządzania zasobami naturalnymi w Polsce” znajdziemy rekomendacje dotyczące rozwoju zrównoważonej gospodarki:

  • wzmocnienie pozycji resortu środowiska w ramach rządu, w tym np. poprzez przekształcenie go w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska;
  • rozwijanie kultury zrównoważoności wśród Polaków;
  • zarządzanie zasobami naturalnymi w oparciu o dane;
  • stworzenie długoterminowej strategii  absolutnego decouplingu, czyli zmniejszenia emisji zanieczyszczeń środowiskowych w wartościach absolutnych i radykalnego ograniczenie zużycia zasobów, przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu gospodarczego.

DemosEuropa proponuje przekształcenie obecnego resortu środowiska w resort energii odnawialnej i ochrony środowiska jako „silnego aktora instytucjonalnego, który odpowiadałby za możliwie największy obszar zagadnień z zasobami naturalnymi”.

Raport został przygotowany przez zespół fundacji demosEUROPA-Centrum Strategii Europejskiej oraz Instytutu Fridtjofa Nansena w składzie: Krzysztof Blusz, Tor Håkon Jackson Inderberg i Paweł Zerka.

Link do raportu „Obywatele zasobni w zasoby. Biała księga zarządzania zasobami naturalnymi w Polsce. 

gramwzielone.pl