Papież wsparł ideę spółdzielni energetycznych

Papież wsparł ideę spółdzielni energetycznych
Foto. SolarWorld

W opublikowanej wczoraj encyklice „Laudato Sii” papież Franciszek wezwał do zrównoważonego rozwoju globalnej gospodarki poprzez poprawę efektywności energetycznej i wykorzystania źródeł odnawialnych – m.in. poprzez tworzenie lokalnych spółdzielni energetycznych. – Wszechstronny rozwój odnawialnych źródeł energii powinien już się zacząć – czytamy w encyklice.

W encyklice „Laudato Sii” papież zwraca uwagę, że realizacja idei spółdzielni energetycznych daje możliwość podjęcia przez lokalne społeczności odpowiedzialności za zmiany w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju.

W niektórych miejscach rozwijają się spółdzielnie, by wykorzystać odnawialne źródła energii, co pozwala na lokalną samowystarczalność, a nawet sprzedaż nadwyżek. Ten prosty przykład pokazuje, że choć istniejący porządek świata nie jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności, to organizacja lokalna może coś zmienić. Tam bowiem może zrodzić się większa odpowiedzialność, silne poczucie wspólnoty, szczególna zdolność do troski i bardziej wielkoduszna kreatywność, głęboka miłość do swej ziemi czytamy w encyklice „Laudato Sii”. 

REKLAMA

Papież dodaje, że działania i regulacje, na które wpływ mają obywatele, mogą skuteczniej wpływać na udaremnienie szkód środowiskowych.

REKLAMA

Społeczeństwo, poprzez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia pośredniczące, powinno zmusić rządy do opracowania standardów, procedur i ściślejszych kontroli. Jeśli obywatele nie kontrolują władzy politycznej – ogólnokrajowej, regionalnej i samorządowej – to nie jest również możliwe udaremnienie szkód ekologicznych. Z drugiej strony normy samorządów mogą być bardziej skuteczne, jeśli istnieją umowy pomiędzy sąsiadującymi grupami ludności na rzecz wspierania tej samej polityki ochrony środowiska – pisze papież Franciszek.

Papież zaznacza ponadto, że istnieją technologie, które mogą zapewnić zrównoważony rozwój i ograniczyć negatywne skutki dla klimatu, jednak ich wykorzystaniu jeszcze „daleko do powszechności” i wymaga to dalszego rozwoju technologii, wśród których papież zwraca uwagę na technologię gromadzenia energii.

Pilne i konieczne stało się prowadzenie takiej polityki, aby w nadchodzących latach emisja dwutlenku węgla i innych gazów zanieczyszczających została drastycznie zmniejszona, zastępując na przykład paliwa kopalne i rozwijając odnawialne źródła energii. W świecie istnieje niewielki poziom dostępu do czystej i odnawialnej energii. Trzeba jeszcze rozwijać odpowiednie technologie gromadzenia energii. Niemniej w niektórych krajach osiągnięto postęp, który zaczyna być znaczący, choć nie jest on jeszcze wystarczająco zaawansowany. Zostały również poczynione inwestycje na rzecz technologii produkcji i transportu, zwiększające ich energooszczędność, a także sposobów budowania czy restrukturyzacji budynków, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii oraz surowców. Ale tym dobrym praktykom daleko do powszechności – czytamy w encyklice „Laudato Sii”. 

Pełna treść encykliki „Laudato Sii” jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl