900 kW na mikroinwerterach

900 kW na mikroinwerterach
Foto. Enphase Energy

Amerykański producent Enphase Energy wyposażył w mikroinwertery instalację fotowoltaiczną o mocy 900 kW, która powstała w miejscowości Marion, w stanie Massachusetts. Amerykanie zapewniają, że to największa instalacja fotowoltaiczna w USA, w której zastosowano technologię mikroinwerterów.

Czołowy producent mikroinwerterów Enphase Energy dostarczył na instalację w Marion ponad 3,2 tys. mikroinwerterów, które obsługują moduły fotowoltaiczne LG Solar.

Instalacja została wykonana dla spółdzielni energetycznej Sippican Community Solar Garden i ma produkować rocznie około 1,2 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Firma My Generation, która zrealizowała inwestycję, zapewnia, że zastosowanie inwerterów ułatwiło proces planowania, obniżyło koszty instalacji, a także zmniejszy koszt produkcji energii LCOE i usprawni utrzymanie elektrowni słonecznej w Marion.

REKLAMA

Wykorzystanie mikroinwerterów w instalacji fotowoltaicznej w Marion to kolejny sygnał pokazujący coraz większe znaczenie tej technologii na rynku fotowoltaicznym. Jak do tej pory tego typu inwertery zdobywały popularność głównie w segmencie mniejszych instalacji PV. 

W badaniu przeprowadzonym w ubiegłym roku przez firmę konsultingową IHS w branży instalatorów paneli fotowoltaicznych z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii 42% przebadanych firm instalacyjnych zadeklarowało, że stosuje mikroinwertery, w czym przoduje rynek amerykański. Wysoki wynik w tym zakresie odnotowano w badaniu firm z Wielkiej Brytanii – ponad 50% z nich zadeklarowało, że przy budowie domowych instalacji fotowoltaicznych zastosowałoby mikroinwertery – zamiast inwerterów stringowych. 

Enphase Energy jest czołowym producentem mikroinwerterów. Firma powstała w 2006 r. w Kalifornii, a dwa lata później zaprezentowała – jak podaje – pierwszy mikroinwerter na świecie. Do końca 2014 r. Enphase sprzedał ponad 7,2 mln mikroinwerterów o łącznym potencjale ponad 1 GW. 

gramwzielone.pl