Wielka Brytania z ujemnymi cenami energii przez OZE?

Wielka Brytania z ujemnymi cenami energii przez OZE?
Foto. Vattenfall

Brytyjski operator National Grid zajmujący się przesyłem i dystrybucją energii ocenił, że w przypadku dalszego dynamicznego wzrostu produkcji zielonej energii brytyjski rynek energetyczny jeszcze przed końcem tej dekady może pójść śladem rynku niemieckiego, notując ujemne ceny energii w okresach zwiększonej generacji z OZE.

Ujemne ceny energii odzwierciedlające nadwyżkę podaży energii nad popytem występują od kilku lat w Niemczech, w okresach wzmożonej produkcji z odnawialnych źródeł energii. Wówczas Niemcy dopłacają, aby pozbyć się nadmiaru energii.

Duncan Burt z National Grid ocenił, że podobna sytuacja może mieć miejsce w Wielkiej Brytanii jeszcze przed końcem obecnej dekady i wezwał brytyjskich odbiorców do dostosowywania konsumpcji energii do jej podaży wyznaczanej przez generację z OZE.

REKLAMA

Przedstawiciel brytyjskiego operatora energetycznego zakłada, że ujemne ceny energii w Wielkiej Brytanii mogą pojawić się przy wzroście mocy generacji z OZE do poziomu 10 GW.

REKLAMA

Bloomberg w artykule na temat brytyjskiego rynku energii przypomina, że rząd Wielkiej Brytanii chce zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym tego kraju z 5,3% odnotowanych w roku 2013 do 15% w roku 2020.

W wypowiedzi cytowanej przez Bloomberga Duncan Burt ocenia, że w Wielkiej Brytanii brakuje zachęt i strategii ukierunkowanych na aktywne kształtowanie popytu na energię, zwłaszcza wśród dużych przemysłowych klientów.

Przedstawiciel National Grid szacuje, że kształtując odpowiednie zachowania odbiorców przemysłowych i komercyjnych można wykreować odpowiednie mechanizmy popytu – w perspektywie trudnych do kontrolowania wzrostów podaży energii – które stworzą do końca dekady bufor wielkości 3 GW lub 5% szczytowego zapotrzebowania, który będzie można dopasowywać do bieżącej podaży energii z OZE.

National Grid wprowadza już mechanizmy pozwalające na regulowanie popytu wśród jego klientów i posiada w tym zakresie kontrakty z odbiorcami na 700 MW mocy. 

gramwzielone.pl