Norwegia wycofuje się z węgla. Stracą m.in. Tauron i PGE

Norwegia wycofuje się z węgla. Stracą m.in. Tauron i PGE
Foto. bengt-re, flickr cc
REKLAMA

Norwegia wykonała kolejny krok w celu wycofania swoich funduszy z przedsięwzięć związanych z węglem. W piątek parlament tego kraju jednogłośnie zdecydował o sprzedaży udziałów, które norweski państwowy fundusz emerytalny posiada w firmach uzyskujących ponad 30% przychodów z działalności opartej na węglu. Wśród nich są firmy z Polski. 

Norweski państwowy fundusz emerytalny to największy fundusz inwestycyjny na świecie. Jego wartość szacuje się na około 900 mld dolarów.

W efekcie piątkowej decyzji parlamentu Norwegii, państwowy Norges Bank Investment Management (NBIM), który zarządza funduszem emerytalnym Norwegów, ocenił, że będzie musiał sprzedać udziały warte około 5,04 mld dolarów, które ulokowano w 75 firmach. Tymczasem norweskie organizacje ekologiczne oszacowały, że decyzja norweskiego parlamentu będzie dotyczyć około 120 firm oraz łącznej wartości udziałów wynoszącej około 8 mld dolarów.

Na opublikowanej przez Greenpeace liście firm, z których Norwegowie chcą wycofać swoje fundusze, są także polskie firmy: Energa, Lubelski Węgiel Bogdanka, PGE i Tauron. Udział węgla w ich przychodach Greenpeace ocenił odpowiednio na 50%, 100%, 91% i 87%. 

Kilka tygodni temu NBIM poinformował, że zamierza stopniowo wycofywać się z firm zajmujących się wydobyciem węgla. Jak na razie potężny norweski fundusz zmniejszył wartość posiadanych akcji w spółkach wydobywczych z 2,6 mld norweskich koron na koniec 2013 r. do ok. 500 mln NOK na koniec I kwartału br.

W zeszłym roku norweski król Harald V ostrzegł przed negatywnymi skutkami zmian klimatu i ogłosił, że następuje koniec ery ropy naftowej. Norweski monarcha ocenił, że gospodarkę jego kraju, która bazuje w dużej mierze na paliwach kopalnych, czeka restrukturyzacja. 

Norwegia zamierza jednocześnie zwiększać swoje inwestycje w odnawialne źródła energii. 

W marcu ubiegłego roku premier Erna Solberg poinformowała, że norweski państwowy fundusz emerytalny przeznaczy 5% ze swojego gigantycznego budżetu na inwestycje w energetykę odnawialną.

W OZE inwestuje norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft, który już jest największym producentem energii odnawialnej w Europie. Od 2010 r. Statkraft zrealizował inwestycje w energetyce odnawialnej warte 27 mld koron norweskich, a w ciągu najbliższych 4 lat ma zainwestować w odnawialne źródła energii około 60 mld koron norweskich, czyli około 8,1 mld dolarów.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Tymczasem w naszej pięknej Cebulandi inwestuje się w nie rentowne upadające spółki węglowe gdzie ich prezesi zarabiają gigatnyczne wynagrodzenia + premię... TERAZ POLSKA! zacofany kraj :)
SPS |
"W zeszłym roku norweski król Harald V ostrzegł przed negatywnymi skutkami zmian klimatu i ogłosił, że następuje koniec ery ropy naftowej. Norweski monarcha ocenił, że gospodarkę jego kraju, która bazuje w dużej mierze na paliwach kopalnych, czeka restrukturyzacja." Gdyby rzecz się działa w Polsce to już by króla od czci i wiary odrzegnywano i że to na pewno jakiś ruski albo inny agent... ;o)
a |
Król Harald może tak sobie mówić, bo energetyka Norwegii jest w 80% (ja nie więcej) oparta o hydroelektrownie. U nas sytuacja jest nieco inna.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...