Ostatni dzwonek na uwagi do nowelizacji ustawy o OZE

Ostatni dzwonek na uwagi do nowelizacji ustawy o OZE
Foto. Gramwzielone.pl

Jeszcze tylko do piątku (29 maja br.) można zgłaszać uwagi w konsultacjach do projektu nowelizacji ustawy o OZE, który w połowie tego miesiąca przedstawiło Ministerstwo Gospodarki.

Celem nowelizacji ustawy o OZE ma być – w opinii Ministerstwa Gospodarki – dostosowanie systemu wsparcia dla prosumentów przyjętego w ustawie o OZE, która weszła w życie z początkiem tego miesiąca, do unijnych zasad dozwolonej pomocy publicznej.

Zdaniem zwolenników energetyki prosumenckiej, proponowana nowelizacja – jeśli zostanie przyjęta w takim kształcie – może jednak znacząco skomplikować inwestycje w mikroinstalacje i obniżyć ich opłacalność. 

REKLAMA

W stosunku do przepisów przyjętych w ustawie o OZE, w ramach tzw. poprawki prosumenckiej, Ministerstwo Gospodarki w projekcie nowelizacji tej ustawy zaproponowało ograniczenia w dopłatach do produkcji zielonej energii w najmniejszych domowych mikroinstalacjach OZE uruchomionych po 2015 r., które obejmie system taryf gwarantowanych.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE proponuje m.in. ograniczenie stawek taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, ma uniemożliwić łączenie pomocy inwestycyjnej z taryfami gwarantowanymi, a także nakłada ograniczenie w ilości energii sprzedawanej do sieci przez przyszłych prosumentów. Więcej na ten temat w artykule: Zasady wsparcia dla mikroinstalacji PV zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o OZE

REKLAMA

Propozycja Ministerstwa Gospodarki spotkała się z krytyką branży OZE.

Z pozoru zmiany zasad wynagradzania za energię z mikroinstalacji nie wydają się być głębokie, ale faktycznie   silnie ingerują w cel uchwalonych przez Sejm przepisów, w bezpieczeństwo ekonomiczne obywateli oraz stanowić mogą zagrożenie dla ładu społecznego (deprecjonowanie grupy prosumentów w społeczeństwie i osłabianie ich pozycji ekonomicznej i prawnej w stosunku do zakładów energetycznych). Kierunek proponowanych  zmian w tym zakresie dostępu do pomocy i jej skali generalnie nie służy ani obywatelom (adresatom regulacji) w skorzystaniu z przepisów, ani nie wróży dobrze uzyskaniu 800 MW nowych mocy prosumenckich w setkach tysięcy instalacji w okresie do 2020 roku, ani też zakładanym pierwotnie powszechnym korzyściom z tym związanym – ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE (link)

Uwagi w ramach konsultacji społecznych można zgłaszać do 29 maja 2015 r. na adres poczty elektronicznej: SekretariatDEO@mg.gov.pl oraz faksem na numer (22) 693 40 17.

Ministerstwo Gospodarki deklarowało wcześniej, że chce, aby projekt nowelizacji ustawy o OZE trafił do parlamentu jeszcze przed wakacjami i aby wszedł w życie przed 1 stycznia 2016 r., czyli przed dniem, w którym zgodnie z obowiązującą ustawą wejdzie w życie nowy system wsparcia dla producentów zielonej energii. 

gramwzielone.pl