Wezwanie do działania podczas Szczytu Biznesowo-Klimatycznego
– Chcemy zawarcia porozumienia w sprawie zmiany klimatu, które pozwoli osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych”. Doprowadźmy do tego
w trakcie Szczytu COP21 – ogłosili liderzy światowego biznesu w trakcie Szczytu Biznesowo-Klimatycznego.
25 światowych sieci biznesowych, reprezentujących ponad 6,5 miliona spółek z blisko 130 krajów, zobowiązało się do przewodnictwa nad globalnym przejściem do gospodarki niskoemisyjnej i odpornej na zmiany klimatu. W trakcie Szczytu Biznesowo-Klimatycznego uznano, że wiodące środowisko biznesowe podejmuje już działania w kierunku prosperującej i niskoemisyjnej gospodarki przyszłości. We wszystkich sektorach otoczenie biznesowe opracowało nowe rozwiązania, wciąż wprowadza innowacje, a także przyśpiesza tempo ich wdrażania.
Przedstawiciele świata nauki wzywają krajowych i zagranicznych decydentów do zawarcia światowego porozumienia w sprawie zmiany klimatu w trakcie tegorocznego Szczytu COP21 w Paryżu, organizowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z tym porozumieniem, przebieg rozwoju emisji gazów cieplarnianych osiągnie szczyt około 2020 roku. Na całym świecie zerowe emisje netto zostaną osiągnięte przed końcem wieku, a łączna wartość emisji dwutlenku węgla zostanie utrzymana na poziomie biliona ton zgodnie z wymogami Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ. Zdaniem otoczenia biznesowego, cel ten będzie możliwy do osiągnięcia oraz zgodny z ciągłym wzrostem gospodarczym i rozwojem społecznym, jeśli tylko wszystkie podmioty będą współpracować w tej ważnej i długoterminowej walce o klimat.
Witając uczestników Szczytu Biznesowo-Klimatycznego, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon powiedział: – Jest to ważny krok w kierunku konferencji klimatycznej, która odbędzie się w grudniu w Paryżu. Pokazuje to, że angażowanie sektora prywatnego, które rozpoczęło się podczas Szczytu Klimatycznego we wrześniu ubiegłego roku w Nowym Jorku, ma nadal miejsce. Liderzy biznesu przodują w działaniach mających na celu zmianę klimatu.
Z kolei w trakcie otwarcia Szczytu Biznesowo-Klimatycznego François Hollande, prezydent Francji, podkreślał: – Tutaj w Paryżu musicie zobowiązywać się, proponować rozwiązania, a odniesiecie sukces. Jeżeli podejmiemy oczekiwane działania i decyzje, to jestem pewny, że będzie to miało niezwykle pozytywny wpływ na podmioty gospodarcze, na przyszłościowe technologie, na zatrudnienie i wzrost gospodarczy.
Liderzy biznesu w trakcie Szczytu Biznesowo-Klimatycznego wielokrotnie wzywali decydentów do działań w kwestii klimatu i wprowadzania polityki klimatycznej. Żądania te dotyczyły m. in.:
- Wprowadzenia stabilnych i skutecznych mechanizmów cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla jako kluczowej metody zwiększania inwestycji oraz orientowania zachowań konsumenckich na rozwiązania niskoemisyjne, a także osiągnięcie globalnej emisji netto możliwie najmniejszym kosztem gospodarczym. Pierwszym celem jest zwiększenie efektywności energetycznej. Dotyczy to również wyeliminowania dotacji na paliwa kopalne, aby skoncentrować konsumpcję na czystych źródłach energii. Taka polityka musi zostać starannie opracowana, aby uniknąć zakłóceń konkurencji w pewnych sektorach.
- Utworzenie sojuszu pomiędzy sektorem biznesu a rządami, który ma doprowadzić do włączenia polityki klimatycznej do głównego nurtu gospodarki. Powinien on również zawierać poszerzone dialogi publiczno-prywatne na poziomie globalnym i krajowym, przy wsparciu działań mających na celu osiągnięcie ambitnych celów zgodnych z rozwojem w dziedzinie zmian klimatycznych.
- Wezwanie decydentów do wykorzystania środków publicznych i finansowania przez sektor prywatny oraz do zmniejszenia ryzyka inwestycji w kierunku niskoemisyjnych aktywów, szczególnie w krajach rozwijających się. Przeznaczenie na ten cel kwoty 100 miliardów dolarów rocznie zgodnie z obietnicami z Kopenhagi, pozwoli wykorzystać biliony dolarów niezbędnych do zbudowania niskoemisyjnej gospodarki odpornej na zmiany klimatu.
Rządy powinny być zobowiązane do prowadzenia ambitnej i rozsądnej polityki– zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym, co pozwoli pomóc spółkom wprowadzić w życie niskoemisyjne rozwiązania. Większość firm może wiele zyskać, jeżeli zmiana na niskoemisyjną gospodarkę stanie się przewidywalna dzięki stabilnej, długofalowej polityce.
Paul Polman, dyrektor generalny koncernu Unilever, powiedział: – Kiedy stajemy w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu, otoczenie biznesowe powinno uczestniczyć w opracowywaniu rozwiązań. Spółki, które wykorzystały niskoemisyjne możliwości, są coraz częściej nagradzane. Aby pójść dalej, potrzebujemy silnej umowy międzynarodowej w sprawie zmian klimatu, która wysyła jasny i wiarygodny sygnał do środowiska biznesowego, że polityka niskoemisyjna jest trwała.
Środowisko biznesowe wezwało rządy krajowe do ambitniejszych działań w ramach Intended Nationally Determined Contributions (INDC) i ogłosiło aktywne wspieranie przywództwa decydentów, którzy wprowadzają wyraźne ramy przyśpieszające inwestycje i rozwiązania przyjazne dla klimatu.
Jean-Pascal Tricoire, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric i przewodniczący Global Compact France, powiedział: – Różnica między sytuacją obecną, a tą sprzed trzech lata jest taka, że współcześnie żadna osoba ze środowiska biznesowego nie odważy się stwierdzić, że zmiany klimatyczne nie mają miejsca. Firmy podjęły już zobowiązania w zakresie ograniczenia emisji i zanieczyszczania środowiska. Dzięki konsekwentnie realizowanej, przejrzystej i długoterminowej polityce niskoemisyjnej, jesteśmy w stanie utrzymać światowy wzrost temperatury na poziomie 2°C. Równocześnie przedsiębiorstwa będą budować wzrost gospodarczy, oferować nowe miejsca pracy i rozwijać się na rzecz tworzenia dobrze prosperującej gospodarki niskoemisyjnej.
Szczyt Biznesowo-Klimatyczny w Paryżu otwarty zainicjowany po apelu sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych do przedstawicieli sektora prywatnego o podjęcie bardziej aktywnych działań w procesie dekarbonizacji. Apel ten miał miejsce podczas zeszłorocznego Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. W połowie drogi między spotkaniem w Nowym Jorku, a planowanym na ten rok Szczytem Klimatycznym COP21, odbywający się w Paryżu Szczyt Biznesowo-Klimatyczny, stanowi ważny moment dla przedstawicieli biznesu do wyrażenia swojego stanowiska w kierunku decydentów na temat działań związanych ze zmianami klimatycznymi.
Terry McGraw, emerytowany przewodniczący firmy McGraw Hill Financial oraz przewodniczący Międzynarodowej Izby Handlowej, powiedział: – Mamy nadzieję, że Szczyt Biznesowo-Klimatyczny będzie postrzegany jak punkt zwrotny dla środowiska biznesowego w tworzeniu ściślejszego dialogu z krajowymi i międzynarodowymi decydentami w ramach przygotowań do Szczytu COP21. Nawołujemy do osiągnięcia i wypracowania globalnego porozumienia środowisk przed tym wydarzeniem, w celu przyspieszenia redukcji zmian klimatycznych i wzmocnienia środowiska.
Podczas Szczytu Biznesowo-Klimatycznego namawiano przedsiębiorców do opracowania i wdrożenia własnych strategii zrównoważonego rozwoju w zgodzie z dyrektywami zarządzonymi przez Międzyrządowy Panel Organizacji Narodów Zjednoczonych. Firmy powinny realizować jasno określone cele związane z redukcją zmian klimatycznych, rozwijać innowacyjne rozwiązania i zintensyfikować miedzy sobą współpracę na szeroką skalę, by przyśpieszyć rozwój technologiczny w tym zakresie.
Peter Bakker, prezes Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, powiedział: – Podczas Szczytu Klimatycznego otoczenie biznesowe wykazało determinację i gotowość do rozwijania metod wpływających na zmiany w środowisku, co oznacza większe możliwości dla nas wszystkich. Ponad 80 firm wchodzi w skład inicjatywy Partnerstwa Technologii Niskoemisyjnych. Coraz więcej przedstawicieli biznesu i inwestorów każdego dnia przyłącza się do realizowanych kampanii, pokazując w ten sposób swoje zaangażowanie. Jedną z takich inicjatyw są działania koalicji We Mean Business. Świat biznesu bardzo szybko zwiększa zakres swoich działań.
Jean-Pierre Clamadieu, dyrektor generalny Solvay i przewodniczący ds. energetyki i kwestii klimatycznych we francuskich organizacjach gospodarczych zrzeszonych w ramach AFEP oraz Cercle de l’Industrie, ogłosił rozpoczęcie inicjatywy, która ma zmobilizować międzynarodowe środowisko biznesowe przed Szczytem Klimatycznych COP21.
– Pięćdziesięciu dziewięciu przewodniczących i prezesów globalnych firm, a także przedstawiciele siedmiu narodowości oraz europejskie i światowe organizacje biznesowe już wsparły pakiet „Rozwiązania biznesowe na Szczyt Klimatyczny COP21”. Dziękujemy najwyższym władzom Szczytu Klimatycznego COP za umożliwienie dialogu pomiędzy biznesem a rządami. Jesteśmy również świadomi kluczowej roli naszej organizacji jako lidera w realizacji zrównoważonych decyzji inwestycyjnych. Wzywamy menedżerów na całym świecie do przyłączenia się do tego projektu w nadchodzących tygodniach.
Szczególną uwagę należy zwrócić na rozwijającą się część świata, gdzie mechanizmy finansujące powinny przyczyniać się do spadku ubóstwa, bardziej niż na realizacji metodą żabich skoków niskoemisyjnej ścieżki rozwoju.
Podczas Szczytu Biznesowo-Klimatycznego zwrócono uwagę na niektóre z kluczowych zagadnień mających wpływ zarówno na środowisko inwestorów jak i przedsiębiorców. Wyzwanie, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne, będzie wymagać modyfikacji i mobilizacji tradycyjnych metod przepływu inwestycji. Szczególnie istotnym czynnikiem będzie wykorzystanie innowacyjnych mechanizmów mających wpływ na efektywne korzystanie ze środków publicznych we wszystkich sektorach gospodarki w krajach rozwiniętych i rozwijających się.
Mats Anderson, prezes szwedzkiego Narodowego Funduszu Emerytalnego (AP4), powiedział: – Ustalenie ceny węgla jest kwestią kluczową – w ten sposób wyślemy jasny komunikat dla rynku, inwestorów oraz firm zanieczyszczających środowisko. A równocześnie będzie to ukłon w stronę tych, którzy liczą się ze zmianami klimatycznymi i traktują je poważnie. Nie mniej ważny będzie także fakt, że poprzez ustalenie ceny węgla więcej pieniędzy będzie inwestowanych w odnawialne źródła energii i ekologiczną infrastrukturę.
Szczyt Biznesowo-Klimatyczny, który odbył się w dniach 20–21 maja w siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, zgromadził 2000 wiodących firm i inwestorów. Aż 60% z nich pochodzi spoza Francji. W wydarzeniu uczestniczyli także krajowi i międzynarodowi decydenci. Wszystkim zgromadzonym osobom zależało na tym, żeby podjęte konkretne działania w sprawie kwestii klimatycznych zapewniały wzrost gospodarczy, przy jednoczesnym ograniczeniu światowego wzrostu temperatury poniżej 2°C.
Pierre-André de Chalendar, prezes i przewodniczący firmy Saint-Gobain oraz przedstawiciel organizacji Entreprises pour l’Environnement (EPE), powiedział: – Ten Szczyt jest pierwszym krokiem do utworzenia silnego sojuszu wszystkich podmiotów związanych i współpracujących z biznesem. Musimy wspólnie kontynuować pracę nad metodami umożliwiającymi implementację rozwiązań niskoemisyjnych. W szczególności dotyczy to narażonej na skutki zmian klimatycznych części społeczeństwa i najbiedniejszych krajów, którym musimy pomóc wdrożyć politykę niskoemisyjną i zapewnić życie w zrównoważonym środowisku.
Podsumowując, Christiana Figueres, sekretarz wykonawcza Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), powiedziała: – Znajdujemy się w takim momencie, który wymaga od nas podjęcia zdecydowanych, świadomych i możliwych do wykonania działań związanych ze zmianami klimatycznymi. Zebrane w tym miejscu organizacje, reprezentujące ponad sześć milionów spółek, chcą współpracować z rządem przy tworzeniu przejrzystej, niosącej zmiany i odpowiadającej na przekształcenia klimatyczne strategii w celu zapewniania korzystnych perspektyw i bezpiecznej przyszłości.
O Szczycie Biznesowo-Klimatycznym
Szczyt Biznesowo-Klimatyczny, który odbywa się 20–21 maja w Paryżu na 200 dni przed Szczytem Klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi wyjątkową okazję do dyskusji między przedstawicielami rządu i biznesu oraz zademonstrowania propozycji konkretnych działań, perspektywicznych strategii
i polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Odpowiadając na wezwanie Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, który zachęca do podejmowania bardziej aktywnych działań, przedstawiciele sektora prywatnego, wspólnie z liderami największych światowych firm ze wszystkich branż, dzielą się z decydentami propozycjami najlepszych rozwiązań na rzecz właściwej realizacji globalnego procesu dekarbonizacji. Otoczenie biznesowe wyraża swoją gotowość do podejmowania decyzji związanych ze zmianami klimatycznymi. Strona internetowa – www.businessclimatesumit.com
materiał prasowy