O nowelizacji ustawy o OZE na konferencji PTPiREE

O nowelizacji ustawy o OZE na konferencji PTPiREE
Janusz Pilitowski. Foto. Polski Kongres Energii Odnawialnej / Energia Jutra

Przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacja ustawy o OZE była jednym z tematów wczorajszej konferencji „Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym” zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE).

Obecny na konferencji PTPiREE Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki, wskazał na przesłanki stojące za przygotowaniem projektu nowelizacji.

Według idei przewodniej stojącej za ustawą o OZE, prosumenci najpierw produkują energię, a dopiero potem oddają ją do systemu elektroenergetycznego. W czasie prac nad nowelizacją skierowaną już do konsultacji społecznych staraliśmy się uwzględnić dwa fundamenty związane z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, czyli nadwsparcie i tzw. efekt zachęty. Odnosząc się do argumentów podnoszonych w debacie publicznej, chciałbym podkreślić, że zapisy nowelizacji w zakresie kontroli sprawowanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynikają z już obowiązujących regulacji – zauważył Janusz Pilitowski.

REKLAMA

Głos w sprawie OZE zabrał też Robert Stelmaszczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, który ocenił możliwości rozwoju OZE podając doświadczenia z rynku niemieckiego, zwracając uwagę, że pojawiają się tam przypadki kontrolowanego wyłączania produkcji energii ze źródeł odnawialnych w wyniku wzrostu napięcia w sieci.

REKLAMA

Pomimo malejącego tempa przyrostu nowych instalacji OZE i zmniejszeniu wsparcia w ramach taryf gwarantowanych, w Niemczech coraz częściej mamy do czynienia z ograniczeniem produkcji energii przez odnawialne źródła. Dzieje się tak z powodu wzrostu napięcia w sieci na poziomie krajowym. Można mówić wręcz o lawinowym wzroście ilości sytuacji, w których na polecenie operatora systemu przesyłowego następuje wstrzymanie produkcji energii z instalacji OZE. Jednocześnie, coraz wyraźniej podkreśla się potrzebę zachowania umiaru na rynku energii zwracając uwagę na rolę pełnioną przez elektrownie konwencjonalne – powiedział Robert Stelmaszczyk.

Z kolei Katarzyna Zalewska-Wojtuś, ekspert PTPiREE ds. zagadnień ekonomicznych i prawnych, uznała, że w kontekście ustawy o OZE należałoby wprowadzić sankcje za niezgodne z prawem wprowadzanie energii do sieci.

 Zapisy ustawy o OZE nakładają na operatorów systemów dystrybucyjnych zarówno nowe obowiązki, jak również modyfikują lub uszczegóławiają ich dotychczasowe zobowiązania. Wśród nowych obowiązków znalazło się m.in. objęcie przez dystrybutorów tzw. funkcji płatnika OZE. Jednocześnie, ustawodawca określił zakres zadań odnoszących się do pozyskiwania danych dotyczących ilości wyprodukowanej energii w mikroinstalacji, nakładając wspomniane zobowiązanie na wytwórcę. Dotychczas, na gruncie małego trójpaku, istniała wątpliwość w zakresie odpowiedzialności za pozyskiwanie tych danych. W kontekście przepisów ustawy, rozważenia wymaga wprowadzenie obok definicji „nielegalnego poboru” definicji „nielegalnego wprowadzania energii” i jego konsekwencji, tj. wprowadzenie sankcji z tytułu wprowadzania energii do sieci bez umowy lub z obejściem przepisów prawa. Służyć to będzie zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania systemu i pracy osób na sieci – oceniła Katarzyna Zalewska-Wojtuś.

gramwzielone.pl