MFW: dopłaty do paliw kopalnych to 600 mln dolarów na godzinę

MFW: dopłaty do paliw kopalnych to 600 mln dolarów na godzinę
Foto. Nikos Koutoulas, flickr cc
REKLAMA

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oszacował koszt dopłat, z których w 2015 r. skorzysta globalny przemysł wydobycia i przetwórstwa paliw kopalnych, na 5,3 bln dolarów, czyli około 6,5 % globalnego PKB.

MFW ocenia w raporcie „How Large Are Global Energy Subsidies” wartość dopłat do paliw kopalnych jako „szokującą” i wskazuje, że przekracza ona sumę środków na ochronę zdrowia wydawanych przez wszystkie rządy na świecie.

Te szacunki są szokujące. Ceny energii pozostają znacznie poniżej poziomu, który odzwierciedla jej prawdziwy koszt – komentuje Vitor Gaspar z MFW, były minister finansów Portugalii.

Według MFW, najwięcej na subsydiowanie przemysłu paliw kopalnych wydają Chiny (2,3 bln dol.), USA (700 mld dol.), Rosja (335 mld dol.), Indie (277 mld dol.), Japonia (157 mld dol.), a cała Unia Europejska – 33 mld dol.

Fundusz ocenia, że samo wstrzymanie subsydiów dla sektora paliw kopalnych przełożyłoby się na ograniczenie emisji CO2 o 20%, a także na ograniczenie przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza – o 50%, czyli o około 1,6 mln rocznie.

– Ta bardzo ważna analiza obala mit, że paliwa kopalne są tanie, pokazując jakie są ich rzeczywiste koszty. Nie ma żadnego uzasadnienia dla ogromnych subsydiów dla paliw kopalnych, które zakłócają rynek i szkodzą gospodarce, szczególnie w biedniejszych krajach – The Guardian cytuje Nicholasa Sterna z London School of Economics.

MFW zauważa, że zlikwidowanie subsydiów dla paliw kopalnych pozwoliłoby też na szybkie zakończenie subsydiowania energetyki odnawialnej, która stałaby się wówczas konkurencyjna wobec tradycyjnej energetyki. Fundusz szacuje, że dopłaty do OZE kosztują rocznie około 120 mld dolarów.

Raport MFW „How Large Are Global Energy Subsidies” (link)

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Robert K |
Nie panimaju. Rosja dopłaca 335 mld. $ Gdyby wszyscy wypięli się na Rosję i przestali u nich kupować gaz, ropę i węgiel, to w budżecie Rosji będzie o te 335 mlg $ więcej? To jak w takim starym kawale? - panie inspektorze, nie płacę podatków, bo na tym sklepiku nie zarabiam, ja ciągle dokładam do interesu. - w takim razie z czego pan żyje? - w niedzielę sklepik jest zamknięty, wtedy do niego nie dokładam i właśnie z tego żyję.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...