MG przygotowało założenia nowelizacji ustawy o OZE

MG przygotowało założenia nowelizacji ustawy o OZE
Foto: Gramwzielone.pl (c)

Zaraz po przyjęciu ustawy o OZE pojawiły się głosy o potrzebie nowelizacji ustawy o OZE, co znalazło odzwierciedlenie w stanowisku Ministerstwa Gospodarki, które właśnie zapowiedziało, że założenia nowelizacji są już gotowe i wkrótce trafią do konsultacji międzyresortowych.

Jedną z problematycznych kwestii, na którą zwrócił uwagę resort gospodarki, była ocena przyjętych w ustawie o OZE – wbrew rządowemu stanowisku – gwarantowanych, preferencyjnych dopłat do sprzedaży energii w ramach systemu taryf gwarantowanych, z którego będą mogli skorzystać od 1 stycznia 2016 r. najmniejsi producenci energii w instalacjach o mocy do 10 kW.

Po przyjęciu ustawy pojawił się jednak problem interpretacji taryf gwarantowanych pod kątem dozwolonej pomocy publicznej. Jak podaje dzisiaj PAP, Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji miał potwierdzić resortowi gospodarki, że produkcja energii w ramach systemu taryf gwarantowanych – mimo, że mają z niej korzystać gospodarstwa domowe – to de facto działalność mająca charakter gospodarczy, a więc muszą się do niej odnosić przepisy o pomocy publicznej. 

REKLAMA

UOKiK miał potwierdzić, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej stosowanie systemu taryf gwarantowanych jest dopuszczalne, jednak pod spełnieniem określonych warunków.

– Są to zarówno warunki ogólne, takie jak np. warunki dotyczące efektu zachęty, publikowania informacji, sprawozdawczości, czy monitorowania (…), jak i warunki szczegółowe dotyczące stricte pomocy na produkcję energii ze źródeł odnawialnych udzielanej z pominięciem konkurencyjnej procedury przetargowej w formie taryf gwarantowanych – Polska Agencja Prasowa cytuje prezesa UOKiK Adama Jassera, który miał dodać, że konieczne jest ograniczenie preferencyjnych dopłat do okresu pełnej amortyzacji danej instalacji, a także pomniejszenie przyznawanej pomocy operacyjnej o wcześniej udzieloną pomoc inwestycyjną udzielaną np. w formie dotacji unijnych czy dofinansowania z programu „Prosument”.

REKLAMA

UOKiK stoi na stanowisku, że zmiana ustawy o OZE w części dotyczącej taryf gwarantowanych nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, o ile nowelizacja zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi wskazanymi przez UOKiK.

Cytowany przez PAP Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki informuje, że projekt nowelizacji ustawy o OZE trafi wkrótce do konsultacji międzyresortowych, a jeśli przebiegną one sprawnie, nowelizacja powinna trafić do parlamentu jeszcze przed wakacjami.

Polska Agencja Prasowa cytuje też Waldemara Pawlaka, jednego z autorów tzw. poprawki prosumenckiej, która na ostatnim, sejmowym etapie prac nad ustawą o OZE wprowadziła do niej taryfy gwarantowane dla najmniejszych producentów energii. Poprawkę prosumencką poparły finalnie wszystkie partie z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej. Rząd i PO od początku sprzeciwiały się większym preferencjom dla producentów energii w domowych instalacjach OZE.

B. premier i minister gospodarki podkreśla, że taryfy gwarantowane w żaden sposób nie naruszają zasad pomocy publicznej. W rozmowie z PAP Waldemar Pawlak przekonywał, że rząd powinien skupić się na skutecznym wsparciu rozwoju sektora mikroinstalacji OZE, a nie „trwać w zaciętych poglądach niedopuszczających, by mikroinstalacje były opłacalne” (za PAP).

Po przyjęciu ustawy o OZE wraz z poprawką prosumencką Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało, że potrzebna jest nowelizacja ustawy o OZE, jednak że powinna ona mieć jedynie charakter doprecyzowujący przyjęte przez parlament rozwiązania i że nie zmieni ich założeń. Więcej na ten temat w artykule: „RZ”: Ministerstwo Gospodarki chce obniżyć taryfy gwarantowane

gramwzielone.pl