Unijne dotacje na OZE i efektywność energetyczną na Opolszczyźnie

Unijne dotacje na OZE i efektywność energetyczną na Opolszczyźnie
Images of Money, flickr cc

W ramach nowego unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w województwie opolskim na działania z zakresu gospodarki niskoemisyjnej do podziału ma być dofinansowanie w wysokości ponad 120 mln euro. Pierwsze konkursy na OZE czy efektywność energetyczną mają ruszyć w przyszłym roku. Władze województwa opolskiego deklarują, że w przypadku OZE beneficjenci unijnego dofinansowania będą mogli skorzystać wyłącznie z preferencyjnych pożyczek. 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Małgorzata Adamska z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) poinformowała, że pierwsze nabory wniosków na dotacje na projekty z zakresu efektywności energetycznej w ramach nowego RPO dla woj. opolskiego mogą ruszyć najwcześniej w II kwartale przyszłego roku. Z kolei w przypadku finansowania w postaci preferencyjnych pożyczek nabory mają się rozpocząć dopiero w 2017 r.

Władze woj. opolskiego chcą podzielić obszar województwa na regiony, w których działa więcej małych, słabszych ekonomicznie firm i w których do dyspozycji będą dotacje. W pozostałych regionach przedsiębiorcy będą mogli korzystać z preferencyjnych pożyczek.

REKLAMA

Z kolei w przypadku projektów zakładająych produkcję energii odnawialnej już wiadomo, że dofinansowanie będzie udzielane wyłącznie w formie pożyczek. W tym wypadku władze woj. opolskiego muszą najpierw wybrać operatora, który będzie przyznawać preferencyjne pożyczki z RPO 2014-2020. Wybór operatora zaplanowano na ostatni kwartał br.

REKLAMA

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie maksymalna wysokość przydzielanych dotacji i pożyczek.

Zarząd Województwa Opolskiego przewidział wsparcie na projekty z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w RPO 2014-2020 w osi priorytetowej IV Gospodarka niskoemisyjna. Oś priorytetowa IV została podzielona na następujące priorytety:

  • Priorytet inwestycyjny 4.1.: Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
  • Priorytet inwestycyjny 4.2.: Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach
  • Priorytet inwestycyjny 4.3.: Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych i w sektorze mieszkaniowym
  • Priorytet inwestycyjny 4.5.: Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące na zmiany klimatu

Budżet RPO 2014-2020 dla woj. opolskiego wynosi ogółem 1 110,66 mln EUR, z czego budżet osi priorytetowej IV. Gospodarka niskemisyjna to ogółem 120,58 mln EUR.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 [PDF]

gramwzielone.pl