NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków na dotacje z programu LIFE

NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków na dotacje z programu LIFE
Gramwzielone.pl (C)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał terminy naboru wniosków o dofinansowanie ze środków krajowych w ramach programu LIFE, z którego można już finansować projekty zakładające również działania związane z ochroną klimatu. Dotacje uzyskane w programie LIFE ze środków krajowych można połączyć z dotacjami unijnymi udostępnianymi przez Komisję Europejską. 

Komisja Europejska ogłosiła wstępny termin naboru wniosków do programu LIFE w 2015 roku. Wnioski można składać w okresie od 1 czerwca do 15 września 2015 roku. Z kolei NFOŚiGW podał, że nabór wniosków o dofinansowanie projektów LIFE ze środków krajowych zostanie przeprowadzony w terminie od 1 czerwca 2015 r., z ostatecznym terminem składania wniosków do 22 czerwca 2015 r.

Łącząc środki unijne z krajowymi, zaoferowanymi przez NFOŚiGW, można uzyskać nawet do 95% dotacji na projekt, który wygra rywalizację w Brukseli. 

REKLAMA

Program LIFE w nowej perspektywie został poszerzony o tematykę klimatyczną i obecnie składa się z 2 podprogramów. Są to „Działania na rzecz Środowiska” oraz „Działania na rzecz Klimatu”.

Łączny budżet Programu LIFE wynosi 3,4 mld euro, z tego 75% środków przypadnie na podprogram środowiskowy, a 25% na klimatyczny.

W przypadku części programu poświęconego działaniom na rzecz klimatu wyszczególniono następujące obszary priorytetowe: łagodzenie skutków zmian klimatu, dostosowanie się do skutku zmian klimatu, a także zarządzanie informacją w zakresie klimatu.

REKLAMA

W przypadku obszaru łagodzenie skutków zmiany klimatu wyróżnia się następujące działania:

  • wspieranie wdrażania i rozwoju unijnej polityki i przepisów w dziedzinie łagodzenia skutków zmiany klimatu, w tym włączanie tego tematu do głównego nurtu w różnych obszarach polityk, w szczególności przez rozwój, testowanie i prezentację podejść, najlepszych praktyk i rozwiązań związanych z polityką lub zarządzaniem w kontekście łagodzenia skutków zmiany klimatu;
  • ulepszanie bazy wiedzy dla celów rozwoju, oceny, monitorowania, opiniowania i wdrażania skutecznych działań i środków związanych z łagodzeniem skutków zmiany klimatu, a także zwiększanie potencjału zastosowania tej wiedzy w praktyce;
  • ułatwianie rozwoju i zastosowania zintegrowanych podejść, takich jak strategie i plany działań mające na celu łagodzenie skutków zmiany klimatu na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym;
  • wspieranie rozwoju i prezentacji innowacyjnych technologii, systemów, metod i instrumentów służących łagodzeniu skutków zmiany klimatu, odpowiednich do powielenia, naśladowania lub włączenia do głównego nurtu.

Z kolei w przypadku obszaru zarządzanie i informacja w zakresie klimatu wyróżnia się:

  • działania na rzecz zwiększania poziomu świadomości zagadnień dotyczących klimatu, w tym pozyskiwanie wsparcia społeczeństwa i zainteresowanych podmiotów dla tworzenia unijnej polityki w dziedzinie klimatu, a także promowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju;
  • wspieranie komunikacji, zarządzania i rozpowszechniania informacji w dziedzinie klimatu oraz ułatwianie dzielenia się wiedzą o udanych rozwiązaniach i praktykach dotyczących klimatu, w tym poprzez rozwój platform współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami i szkolenia;
  • działania na rzecz i wspieranie bardziej efektywnego przestrzegania i egzekwowania unijnych przepisów dotyczących klimatu, w szczególności poprzez promowanie opracowywania i rozpowszechniania najlepszych praktyk i podejść do zagadnień politycznych;
  • działania na rzecz lepszego zarządzania klimatem przez zwiększanie zaangażowania zainteresowanych podmiotów, w tym organizacji pozarządowych, w konsultacje polityki i jej wdrażanie.

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE oraz wspiera polskich wnioskodawców proponując nowatorski i jedyny w Europie program dodatkowego współfinansowania projektów. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Polsce realizowane są obecnie 64 projekty LIFE o budżecie blisko 620 mln PLN i wsparciu NFOŚiGW wynoszącym 260 mln PLN. 

Więcej informacji o programie LIFE na stronie NFOŚiGW dostępnej pod tym linkiem.

gramwzielone.pl / za NFOŚiGW