Brak zwolnienia z akcyzy w nowym systemie wsparcia dla OZE
Producenci i sprzedawcy energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł mogą obecnie korzystać ze zwolnienia z akcyzy od tej energii. Uchwalona niedawno ustawa o odnawialnych źródłach energii ograniczy jednak w znaczący sposób możliwość korzystania z tego uprawnienia – piszą eksperci Advicero Tax.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o podatku akcyzowym, sprzedaż energii elektrycznej objęta jest co do zasady akcyzą w wysokości 20 zł/MWh. Równolegle jednak przepisy przewidują szereg zwolnień od opodatkowania, m.in. w odniesieniu do energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii w rozumieniu przepisów prawa energetycznego (tzw. zielone certyfikaty; bardziej szczegółowe informacje zostały opublikowane na gramwzielone.pl w dniu 13 marca 2015 r.).
Zgodnie z uchwaloną niedawno ustawą o odnawialnych źródłach energii, dotychczas obowiązujący system świadectw pochodzenia energii będzie stopniowo wygaszany i zastępowany systemem aukcyjnym. W szczególności, systemem aukcyjnym będą objęte wszystkie instalacje, w których energia elektryczna została wyprodukowana po raz pierwszy po 1 stycznia 2016 r. Głównym celem nowego mechanizmu jest zwiększenie efektywności kosztowej systemu OZE poprzez wsparcie tych producentów, którzy zaakceptują najniższą cenę jednostkową wytwarzanej energii.
Należy zauważyć, że wraz z wprowadzeniem nowych przepisów nie dostosowano do nich odpowiednich regulacji ustawy o podatku akcyzowym. W konsekwencji, podmioty funkcjonujące w ramach mechanizmu aukcyjnego pozbawione będą w praktyce możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy od wytwarzanej przez siebie energii elektrycznej. W systemie aukcyjnym nie występują bowiem świadectwa pochodzenia energii, których umorzenie jest obecnie warunkiem niezbędnym do zastosowania zwolnienia z akcyzy. Tym samym ze zwolnienia z akcyzy będą mogły korzystać jedynie podmioty działające w ramach mechanizmu wsparcia OZE opartego na świadectwach pochodzenia, które po 1 stycznia 2016 r. nie zdecydują się na przejście do systemu aukcyjnego.
Niewykluczone jednak, że takie ograniczenie stosowania zwolnienia zostanie zakwestionowane jako sprzeczne z regulacjami unijnymi. O ile bowiem wprowadzenie zwolnienia z akcyzy dla energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł jest dopuszczalne i leży wyłącznie w gestii poszczególnych państw członkowskich, to arbitralne ograniczenie stosowania tego zwolnienia tylko do niektórych podmiotów nie jest możliwe. W związku z powyższym istnieje jednak ryzyko, że energia elektryczna wytwarzana pod rządami nowej ustawy o OZE nie będzie korzystała ze zwolnienia także w przypadku, gdy jej producent objęty będzie systemem wsparcia opartym na świadectwach pochodzenia.
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca Podatkowy, Partner w Advicero Tax Sp. z o.o.
Sławomir Patejuk, Senior Tax Manager w Advicero Tax Sp. z o.o.