NATO przetestuje mobilne zestawy OZE

NATO przetestuje mobilne zestawy OZE
Foto. Smartflower Energy Technology GmbH

Podczas kolejnych manewrów NATO, uczestniczący w nich żołnierze sprawdzą możliwości wykorzystania przenośnych offgridowych instalacji OZE w warunkach misji wojskowych czy operacji humanitarnych.

Podczas manewrów, które odbędą się na Węgrzech, około tysiąca żołnierzy NATO będzie przez 12 dni sprawdzać możliwości wykorzystania m.in. małych turbin wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. W manewrach zostanie sprawdzone m.in. przenośne urządzenie do produkcji energii z PV austriackiej firmy Smartflower Energy Technology GmbH czy mobilne, lekkie systemy magazynowania energii dostarczone przez amerykańską firmę Thales Defense & Security.

Jak informuje Bloomberg, plan wykorzystania przenośnych zestawów do produkcji energii wynika m.in. z doświadczeń NATO w Iraku i Afganistanie, gdzie  podczas transportu paliw czy wody życie straciło około 3 tysięcy żołnierzy.

REKLAMA

Wielu ludzi zostaje rannych lub ginie transportując paliwa i wodę. Jeśli zostanie zaatakowana cysterna, podczas wybuchu jest spalane całe paliwo. Nie ma możliwości, aby do tego nie dopuścić. Jeśli natomiast strzela się do ogniw fotowoltaicznych, jedno może pęknąć, ale nie eksploduje, a wszystkie pozostałe ogniwa będą pracować nadal – Bloomberg cytuje Susanne Michaelis, która przygotowuje obóz szkoleniowy NATO na Węgrzech, podczas którego zostaną sprawdzone możliwości wykorzystania przenośnych systemów do produkcji zielonej energii.

REKLAMA

Za wykorzystaniem OZE przez wojska NATO przemawia też argument ekonomiczny. Jak podaje Bloomberg, wykorzystanie każdego galonu benzyny w Afganistanie wymaga zużycia dodatkowych pięciu galonów potrzebnych do jego przetransportowania.

Podczas manewrów przenośne systemy do produkcji i magazynowania energii zostaną sprawdzone w symulowanych warunkach bojowych czy klęsk żywiołowych.

Bloomberg zauważa, że coraz więcej firm z sektora OZE zaczyna pracować nad systemami, które może wykorzystać wojsko. Armia może być dla nich doskonałym klientem, generując zamówienia niezależnie od koniunktury na poszczególnych, standardowych rynkach.

Liderem w wykorzystaniu OZE w celach wojskowych jest amerykańska armia, która chce zainstalować w swoich bazach w USA 1 GW instalacji OZE do roku 2025. Amerykańscy żołnierze zaczynają wykorzystywać mobilne systemy OZE także w warunkach bojowych. 

gramwzielone.pl