URE wyjaśnia wątpliwości związane ze współspalaniem

URE wyjaśnia wątpliwości związane ze współspalaniem
erix!, flickr cc

Mimo, że przepisy ustawy o OZE wejdą w życie już za niecały miesiąc, wpisane do niej ograniczenie wsparcia dla współspalania w systemie zielonych certyfikatów zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2016 r. Do tego czasu właściciele instalacji współspalania będą korzystać z dotychczasowego wsparcia – mimo, że Ministerstwo Gospodarki wielokrotnie zapowiadało, że w ustawie o OZE chce zmniejszyć wsparcie dla tej technologii i obniżyć dotychczasowe koszty dopłat do OZE.

Ustawa o OZE została ogłoszona w Dzienniku Ustaw w dniu 3 kwietnia br. i wejdzie w życie po 30 dniach od tego terminu. Niektóre przepisy ustawy, w tym rozdział 4 poświęcony nowemu systemowi wsparcia, zaczną obowiązywać jednak później, bo od 1 stycznia 2016 r.

W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje, od kiedy powinno być naliczane niższe wsparcie dla współspalania. Ustawa o OZE zakłada bowiem zmniejszenie o połowę wartości zielonych certyfikatów za energię produkowaną ze współspalania – poprzez wprowadzenie odpowiedniego współczynnika korekcyjnego.

REKLAMA

Kwestię tą wyjaśnia Urząd Regulacji Energetyki, powołując się na artykuł 194 ustawy o OZE. URE zapewnia, że „art. 194 ustawy o odnawialnych źródłach energii odnosi się wyłącznie do procedury wydawania świadectw pochodzenia zawartej w ustawie o OZE, która wejdzie w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2016 r. co oznacza, iż brak jest podstaw prawnych do stosowania tego przepisu przed wskazaną datą”.

REKLAMA

URE informuje też na temat wpisanego do ustawy ograniczenia wolumenu wsparcia dla współspalania do ilości energii nie większej niż potwierdzona wydaniem zielonych certyfikatów średnia roczna ilość energii wytworzonej w danej instalacji w latach poprzednich.

W stanie prawnym zaistniałym po dniu wejścia w życie art. 194 ustawy o OZE, a przed dniem wejścia w życie rozdziału 4, stwierdzić należy iż brak jest podstawy – tj. normy z art. 44 ust. 8 w oparciu, o którą Prezes URE byłby zobowiązany a zarazem uprawniony do ustalania górnego pułapu wolumenu energii elektrycznej, na jaką w świetle art. 194 dopuszczalne będzie wydanie świadectwa pochodzenia – czytamy w informacji URE. 

Pełna treść stanowiska URE jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl