Kolejny krok do unijnych dotacji z PO "Infrastruktura i Środowisko"

Kolejny krok do unijnych dotacji z PO "Infrastruktura i Środowisko"
Images of Money, flickr cc

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ustaliło kryteria wyboru projektów energetycznych, które będą kwalifikować je do unijnego dofinansowania z nowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Kryteria ustala powołany do tego celu Komitet Monitorujący PO Infrastruktura i Środowisko.

Pracom KM PO IiŚ 2014-2020 przewodniczy wiceminister infrastruktury Waldemar Sługocki i biorą w nich udział przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, organizacji pracodawców i pracobiorców, środowiska naukowego oraz administracji rządowej, a także Komisji Europejskiej.

Kryteria największego z unijnych programów w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 dotyczą m.in. projektów związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii.

REKLAMA

Na pierwszym spotkaniu Komitetu monitorującego PO Infrastruktura i Środowisko, które odbyło się w środę w resorcie infrastruktury, omówiono zakres wsparcia programu oraz przedstawiono stan prac nad Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych. Zaprezentowano i uchwalono następujące kryteria wyboru projektów programu:

1) horyzontalne:
– badające aspekty formalne i porządkowe, służące również ocenie kwalifikowalności projektu i jego zgodności z celami programu (kryteria formalne); 
– badające jakość projektu, pod względem wpływu na osiągnięcie celów programu (kryteria merytoryczne I stopnia); 
– oceniające wykonalność projektu, m.in. w aspektach techniczno-technologicznych, finansowo-ekonomicznych oraz środowiskowych (kryteria merytoryczne II stopnia);

REKLAMA

2) kryteria wyboru w zakresie wybranych typów projektów dla 2 działań i 2 poddziałań programu:
– 1.3.1.Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach publicznych;
– 1.3.3. Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE – poprawa efektywności energetycznej;
– 2.1. Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem  odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring – zagospodarowanie wód opadowych w szczególności na obszarach miejskich (m.in. budowa/modernizacja sieci kanalizacji deszczowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą), ochrona brzegów morskich, rozwój systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń;
– 10.1. Pomoc techniczna.

PO IiŚ 2014-2020 to największy program w nowej perspektywie budżetowej UE. Budżet całego programu wynosi 27,4 mld euro, z czego 1,828 mld euro zostanie przeznaczone na finansowanie inwestycji związanych z niskoemisyjną gospodarką, a całkowity budżet konkursów związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniom zmianom klimatu wyniesie 3,5 mld euro.

Wdrażaniem unijnych konkursów w obszarze gospodarki niskoemisyjnej zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach POIŚ 2014-2020 NFOŚiGW będzie pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej dla poddziałania 1.3.1. Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych, działania 1.5. Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu, a także działania 1.6. Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe.

Funkcję Instytucji Wdrażającej dla działania 1.7. Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej będzie pełnił natomiast Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

gramwzielone.pl / za Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju