Włosi wyłączą elektrownie fotowoltaiczne na czas zaćmienia Słońca

Włosi wyłączą elektrownie fotowoltaiczne na czas zaćmienia Słońca
Enel press

Włosi zdecydowali o wyłączeniu wszystkich elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 100 kW na czas zaćmienia Słońca, które będzie mieć miejsce w najbliższy piątek.

O możliwych fluktuacjach związanych z produkcją energii w instalacjach fotowoltaicznych, które mogą wynikać z zaćmienia Słońca, w ubiegłym miesiącu informowała Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E).

W swoim raporcie ENTSO-E zwróciła uwagę, że ze względu na znaczący wzrost potencjału fotowoltaicznego głównie w Niemczech i we Włoszech, po raz pierwszy zaćmienie Słońca może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo europejskiego systemu energetycznego.

REKLAMA

Ze stanowiskiem ENTSO-E polemizowało Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA). 

 Każdego dnia Słońce zachodzi, a sieć funkcjonuje nadal. Energia słoneczna jest doskonale przewidywalna. Zaćmienie Słońca jest wyjątkowym zjawiskiem, ale jest przewidywalne, ponieważ istnieją narzędzia, dzięki którym można radzić sobie z jego skutkami. Dla porównania, awaria dużej elektrowni to poważniejszy problem, ponieważ z reguły tego rodzaju zdarzenia występują bez wcześniejszego ostrzeżenia – tak na opinię wydana przez ENTSO-E odpowiedziało EPIA.

Zaćmienie Słońca ma rozpocząć się w piątek 20 marca br. przed godziną 9 i zakończy się przed 13. Jak wynika z prognoz pogody, piątek powinien być słonecznym dniem w większej części Europy.

REKLAMA

W związku z zaćmieniem włoski operator sieci elektroenergetycznych Terna zdecydował o wyłączeniu na okres 24 godzin wszystkich elektrowni fotowoltaicznych o mocy wyższej niż 100 kW na terenie całego kraju – mimo, że we Włoszech zaćmienie ma potrwać tylko 2 godziny.

W ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne we Włoszech wyprodukowały w sumie 23,4 TWh energii elektrycznej, pokrywając zapotrzebowanie włoskiej gospodarki na prąd w 7,53-procentach. 

Także w Niemczech toczy się debata, w jakim stopniu zaćmienie może wpłynąć na bezpieczeństwo systemu energetycznego, jednak tamtejsze władze nie zdecydowały się na wyłączenie systemów fotowoltaicznych.

Niemiecki Instytut Fraunhofer ISE podał, że zaćmienie spowoduje nagły spadek produkcji energii, a następnie szybki wzrost generacji, co wymaga zbalansowania takiej fluktuacji w systemie energetycznym.

PV Magazine podaje, że niemieccy operatorzy systemów przesyłowych nie mogą wpływać na właścicieli elektrowni fotowoltaicznych, ponieważ nie mają do nich bezpośredniego dostępu.

Jako operator systemu przesyłowego nie mamy dostępu do tych urządzeń – poinformował Tennet, dodając, że współpraca z elektrowniami fotowoltaicznymi leży w gestii operatorów sieci dystrybucyjnych. 

gramwzielone.pl