Sejmowe komisje przyjęły projekt ustawy krajobrazowej
Wczoraj podczas połączonego posiedzenia komisji infrastruktury, kultury i środków przekazu oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przyjęto przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP projekt tzw. ustawy krajobrazowej. Ustawa jest szczególnie istotna dla branży wiatrowej, jednak jej potencjalnie negatywny wpływ na rozwój nowych farm wiatrowych został istotnie ograniczony przez posłów w stosunku do początkowych propozycji Kancelarii Prezydenta.
Projekt ustawy krajobrazowej trafił do Sejmu już w połowie 2013 r., jednak jego procedowanie znacząco się przeciągnęło. Jak tłumaczy przewodnicząca podkomisji zajmującej się tą ustawą, Iwona Śledzińska-Katarasińska, opóźnienia wynikają z konieczności uwzględnienia przepisów zawartych w 10 innych ustawach.
Celem ustawy jest dostarczenie samorządom narzędzi służących ochronie lokalnego krajobrazu. Ustawa ma wprowadzić m.in. regulacje pozwalające chronić obszary cenne krajobrazowo.
Wcześniejsza propozycja Kancelarii Prezydenta RP zakładała wprowadzenie w ustawie tzw. dominanty przestrzennej, za którą uznano by m.in. elektrownie wiatrowe.
Według propozycji prezydenckich, obiekty uznane za dominantę przestrzenną można było by budować tylko na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
W toku prac sejmowych podkomisji usunięto jednak z projektu ustawy pojęcie dominanty przestrzennej. Posłowie zrezygnowali tym samym z wprowadzenia do ustawy przepisów ograniczających budowę obiektów, które kwalifikowałyby się pod to pojęcie, a więc np. elektrowni wiatrowych.
Posłowie przyjęli natomiast poprawkę autorstwa PSL dającą w kwestii kształtowania ładu przestrzennego większe kompetencje gminom.
Sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej nt. ustawy krajobrazowej z dn. 18 lutego br. oraz jej projekt są dostępne pod tym linkiem.
gramwzielone.pl