Poseł Bramora: ryzyko poprawki zmieniającej założenia ustawy o OZE

Poseł Bramora: ryzyko poprawki zmieniającej założenia ustawy o OZE
Artur Bramora. Foto: arturbramora.pl

Uczestnicy wczorajszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki zwrócili uwagę na ryzyko skierowania ustawy o OZE do Trybunału Konstytucyjnego lub zmiany zawartych w niej regulacji jeszcze przed końcem roku poprzez nowelizację ustawy czy rozporządzenie ministra gospodarki określające nowe stawki taryf. 

Powinniśmy porozmawiać o tym, co zrobić, aby prezydent nam tej ustawy nie zawetował i po drugie, aby Platforma Obywatelska przy szybko podpisanej ustawie nie zmieniła nam jej poprawką własnego autorstwa przed 1 stycznia 2016 r. – powiedział podczas wczorajszego posiedzenia w Sejmie poseł Artur Bramora.

Musimy uświadomić prezydentowi, czym może się skończyć ta ustawa w wydaniu przyjętym przez Sejm. Może się skończyć ogólnonarodowym rozwojem. Jeśli przekonamy prezydenta, to wówczas nie będziemy mieli większego problemu z Platformą Obywatelską – dodał poseł PSL.

REKLAMA

Artur Bramora ocenił też wczoraj, że zasady wsparcia dla prosumentów zawarte w ustawie o OZE dają Ministerstwu Gospodarki możliwość zmiany stawek taryf gwarantowanych poprzez rozporządzenie ministra gospodarki jeszcze przed końcem 2015 r.

Dodał, że PSL rozważał przygotowanie nowelizacji ustawy o OZE w celu doprecyzowania regulacji poświęconych wsparciu dla prosumentów.

Ustawa o OZE została ostatecznie przyjęta przez parlament w dniu 20 lutego br. Kolejnym etapem jest przedstawienie uchwalonej ustawy do podpisu prezydenta, który w ciągu 21 dni zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Przed podpisaniem ustawy prezydent może jednak wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie jej zgodności z Konstytucją. Jeżeli TK uzna, że ustawa jest zgodna z Konstytucją, wówczas prezydent musi ją podpisać.

REKLAMA

Prezydent może też odmówić podpisania ustawy i w ciągu miesiąca przekazać ją do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia. Wówczas Sejm potrzebuje do jej ponownego przyjęcia większości 3/5 głosów przy obecności połowy ustawowej liczby posłów.

Zaraz po przyjęciu przez parlament ustawy o OZE z poprawką Bramory szef klubu PO Rafał Grupiński ocenił, że ustawa może trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

Platforma Obywatelska w całości zagłosowała przeciwko poprawce prosumenckiej, co wobec poparcia pozostałych klubów parlamentarnych nie wystarczyło jednak do jej odrzucenia.

Obecny na wczorajszym posiedzeniu sejmowego zespołu ds. nowoczesnej energetyki b. minister środowiska prof. Maciej Nowicki poinformował, że w liście wystosowanym przez niego do prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego wyszczególnił argumenty przemawiające za podpisaniem ustawy przez prezydenta, a minister Dziekoński odpowiedział, że podziela jego zdanie.

Prof. Nowicki ocenił, że sprawa ustawy idzie w dobrym kierunku jednak dodał, że ma informacje, iż „druga strona” zabiega o to, aby uznać tą ustawę za niekonstytucyjną. – Nie rozumiem, na jakiej podstawie mogą wyciągnąć taki wniosek, ale bronią się w ten sposób – powiedział b. minister środowiska, uznając, że argumenty o niekonstytucyjności ustawy o OZE mogą być obliczone na grę na czas.

Trzeba zrobić wszystko, aby nie dopuścić do takiego przeciągnięcia – podkreślił prof. Nowicki.

gramwzielone.pl