„RZ” o wsparciu dla prosumentów: więcej pytań niż odpowiedzi

„RZ” o wsparciu dla prosumentów: więcej pytań niż odpowiedzi
SolarWorld press

W artykule poświęconym zasadom wsparcia dla prosumentów „Rzeczpospolita” zwraca uwagę na wątpliwości związane z interpretacją przepisów przyjętych w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

„Rzeczpospolita” przypomina, że zgodnie z przyjętą przez parlament ustawą o odnawialnych źródłach energii inwestorzy uruchamiający po 1 stycznia 2016 r. swoje mikroinstalacje OZE będą mogli otrzymywać preferencyjne, stałe w 15-letnim okresie stawki za sprzedaż energii w ramach tzw. systemu taryf gwarantowanych.

Przyjęcie tego mechanizmu w ustawie o OZE stwarza jednak wątpliwości czy taryfy gwarantowane będzie można łączyć z dotacjami z programu „Prosument”. Nadzorujący program „Prosument” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do tej pory nie wypowiedział się jasno w tej sprawie.

REKLAMA

Cytowany przez „RZ” Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, jest zdania, że skorzystanie z taryf gwarantowanych przez inwestorów, którzy uruchomią swoje mikroinstalacje po 1 stycznia 2016 r. wykluczy jednocześnie możliwość ubiegania się o dotację i preferencyjną pożyczkę z programu „Prosument”.

REKLAMA

Prezes IEO zwraca ponadto uwagę na wątpliwość dotyczącą zasad wsparcia instalacji prosumenckiuch uruchomionych przed 1 stycznia 2016 r. Zgodnie z obecnym prawem ich właściciele mogą sprzedawać energię za 80% średniej ceny energii na rynku hurtowym z roku poprzedniego. Obecnie stawka ta wynosi około 14 gr. za kWh i jest dużo niższa niż taryfy gwarantowane, którymi zostaną objęci inwestorzy uruchamiający swoje mikroinstalacje po 2015 r.

Zgodnie z ustawą o OZE stawki sprzedaży energii do sieci – w przypadku nieobjęcia danej mikroinstalacji systemem taryf gwarantowanych – wyniosą po 1 stycznia 2016 r. 100% ceny hurtowej energii z wcześniejszego kwartału. Jeśli inwestorzy, którzy skorzystali z „Prosumenta” nie będą mogli skorzystać jednocześnie z taryf gwarantowanych, wówczas obejmie ich stawka 100%.

Nie jest jednak pewne, czy taką stawką zostaną objęci również właściciele mikroinstalacji uruchomionych przed 2016 r. – Nie ma całkowitej pewności, czy przepisy umożliwią przejście takim inwestorom z 80 proc. na 100 proc. ceny po wejściu nowych przepisów – „RZ” cytuje Grzegorza Wiśniewskiego. 

gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolita”