IEO: taryfy gwarantowane to nie pomoc publiczna

IEO: taryfy gwarantowane to nie pomoc publiczna
SolarWorld press

Instytut Energetyki Odnawialnej ocenia, że przyjęte w ustawie o OZE taryfy gwarantowane dla producentów energii w mikroinstalacjach OZE o mocy do 3 i 10 kW nie stanowią pomocy publicznej, ponieważ ich wysokość została obliczona na podstawie rzeczywistych kosztów produkcji energii w danym źródle OZE.

Jak informuje serwis wnp.pl powołując się na analizę IEO, taryfy gwarantowane (ang. feed-in tariffs), z których od 1 stycznia 2016 roku będą mogli korzystać właściciele mikroinstalacji OZE uruchamianych po tym terminie, nie stanowią pomocy publicznej zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej.

REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej wskazuje, że wysokość taryf gwarantowanych jest kalkulowana na podstawie rzeczywistych kosztów produkcji energii w danej technologii w ujęciu LCOE (ang. Levelised Cost of Electricity).

REKLAMA

System taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji, co do zasady, nie stanowi pomocy publicznej w myśl prawa UE i nie wymaga notyfikacji z uwagi na unijne zasady pomocy publicznej, ale nie powinien być łączony z systemem dotacji (środki publiczne), gdyż taryfy kalkulowane są na podstawie rzeczywistych kosztów wytwarzania energii, bez uwzględnienia jakichkolwiek innych instrumentów wsparcia – wnp.pl powołuje się na analizę IEO.

gramwzielone.pl / za wnp.pl