Bułgaria kończy z dopłatami do energii odnawialnej

Bułgaria kończy z dopłatami do energii odnawialnej
Foto. Michał Paluchowski, flickr cc

Bułgarski parlament zdecydował o zakończeniu systemu wsparcia dla producentów zielonej energii, w ramach którego mogli oni korzystać z priorytetowego dostępu do sieci, a także z preferencyjnych cen za sprzedaż zielonej energii.

W ramach uruchomionego w 2011 roku w Bułgarii systemu stałych taryf za sprzedaż zielonej energii (ang. feed-in tariffs) przysługiwały do tej pory stałe, preferencyjne stawki za sprzedaż zielonej eneregii przez okres 20 lat liczony od momentu uruchomienia produkcji energii.

W ramach bułgarskiego systemu wsparcia dla OZE inwestorom przysługiwało też pierwszeństwo w dostępie do sieci i gwarancja odkupienia każdej ilości wyprodukowanej przez nich energii. 

REKLAMA

Relatywnie wysokie dopłaty do OZE i gwarancje w ramach systemy taryf gwarantowanych przyciągnęły do Bułgarii wielu inwestorów, co poskutkowało szybkim rozwoju bułgarskiego potencjału OZE, zwłaszcza w sektorze fotowoltaicznym.

REKLAMA

W efekcie, już w 2013 r. Bułgaria wypełniła swój unijny cel OZE na 2020 r., zwiększając udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym do wymaganych 16%.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA), na koniec 2013 r. Bułgarzy posiadali 4,35 GW elektrowni wodnych, niemal 700 MW farm wiatrowych i ponad 1 GW farm fotowoltaicznych. Jeszcze w 2010 r. bułgarski potencjał OZE ograniczał się jedynie do elektrowni wodnych i niemal 500 MW farm wiatrowych

Zakończenie sytemu wsparcia dla OZE bułgarskie władze tłumaczą koniecznością ograniczenia deficytu bułgarskiego narodowego operatora energetycznego Natsionalna Elektricheska Kompania (NEK). Deficyt NEK z powodu preferencyjnych dopłat do zakupu zielonej energii urósł już do około 3,3 mld BGN (1,9 mld USD).

Likwidacja systemu wsparcia dla OZE w Bułgarii nie obejmie operatorów, którzy uruchomili swoje projekty do tej pory i którzy nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych taryf za sprzedawaną energię aż do upływu gwarantowanego okresu 20 lat.

gramwzielone.pl