Bruksela zapowiada pozew przeciwko Polsce ws. jakości powietrza

Bruksela zapowiada pozew przeciwko Polsce ws. jakości powietrza
erix!, flickr cc

Komisja Europejska wycofując skargę przeciwko Polsce za opóźnienia we wdrożeniu unijnych przepisów dotyczących OZE, poinformowała jednocześnie, że może wnieść do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nową skargę. Tym razem chodzi o niewdrożenie przepisów mających prowadzić do polepszenia jakości powietrza, które w naszym kraju jest najgorsze w całej Unii Europejskiej.

KE poinformowała, że Polska ma dwa miesiące na wyjaśnienie, jakie działania podejmie, aby obniżyć zanieczyszczenie powietrza przekraczające w naszym kraju dopuszczalne normy. 

Jeśli nasze władze nie podejmą odpowiednich działań mających służyć poprawie jakości powietrza, wówczas Bruksela może wnioskować do ETS o nałożenie kar, których wysokość szacuje się na 4 mld zł.

REKLAMA

Komisja uważa, że Polska od 2005 roku nie podjęła odpowiednich środków w celu ochrony zdrowia obywateli i prosi o szybkie i efektywne działania – Gazeta Wyborcza cytuje komunikat KE.

Wcześniej o możliwości kar za zanieczyszczone powietrze informowała w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

REKLAMA

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. W konsekwencji Polska za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie może otrzymać nawet 4 mld zł kary – czytamy w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2014 r. 

Niedawno Ministerstwo Środowiska informowało, że Polsce nie grożą kary finansowe związane z niewdrożeniem unijnych przepisów o jakości powietrza.

W sprawie działań dotyczących poprawy jakości powietrza jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską. Obecnie nie toczy się wobec Polski żadne postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS) dotyczące jakości powietrza. Na obecnym etapie nie grozi nam więc kara ze strony ETS. Komisja Europejska nie sprecyzowała terminów, w jakich ma nastąpić poprawa  jakości powietrza, jak to zostało wskazane w artykule – informowało w połowie tego miesiąca Ministerstwo Środowiska.

W odpowiedzi na groźbę unijnej kary resort środowiska przygotowuje Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP), który ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ponadto, poprawę jakości powietrza w naszym kraju ma umożliwić nowelizacja ustawy o ochronie środowiska (tzw. ustawa antysmogowa), którą skierowano już do Sejmu.

Ustawa antysmogowa ma m.in. umożliwić samorządom wprowadzanie zakazów stosowania najbardziej emisyjnych źródeł ogrzewania oraz implementację regulacji ograniczających ruch samochodów niespełniających norm środowiskowych.  

gramwzielone.pl