Bruksela ma wycofać skargę przeciw Polsce w sprawie OZE

Bruksela ma wycofać skargę przeciw Polsce w sprawie OZE
the summer of BRYAN! / flickr cc

Polska Agencja Prasowa poinformowała, powołując się na źródła unijne, że Komisja Europejska wycofa skargę przeciwko Polsce skierowaną do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z opóźnieniami we wdrożeniu do polskiego prawa unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.

KE skierowała skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w 2013 r. Powodem było niewdrożenie przez nasz kraj unijnych przepisów dotyczących wspierania energetyki odnawialnej, na co Polska miała czas do 5 grudnia 2010 r.

Początkowo Komisja Europejska chciała, aby nasz kraj zapłacił karę wynoszącą 133 tys. euro liczone za każdy dzień zwłoki.

REKLAMA

W grudniu 2014 r. rzecznik unijnego Trybunału wydał opinię, w której rekomendował nałożenie kary w wysokości 61 tys. euro liczone za każdy dzień opóźnienia. Proponowaną wysokość kary zmniejszono, ponieważ Polska wdrożyła cześć przepisów dotyczących OZE.

REKLAMA

W 2013 roku polski rząd przygotował nowelizację Prawa energetycznego (tzw. mały trójpak), której celem miało być wdrożenie wymaganych przez Komisję Europejską regulacji dla OZE – m.in. ułatwień w montażu mikroinstalacji OZE. Nowelizacja została co prawda implementowana do polskiego prawa we wrześniu 2013 r., jednak Bruksela oceniła, że mały trójpak nie wdrożył w wystarczającym stopniu unijnej dyrektywy o OZE. 

Teraz KE może całkowicie wycofać skargę, ponieważ Polska przyjęła najpierw nowelizację ustawy, w której wdrożono wymagane przez UE przepisy dotyczące rynku biopaliw, a teraz polski parlament uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii.

Informacje PAP potwierdziło Ministerstwo Gospodarki. – Komisja Europejska 26 lutego 2015 r. podjęła decyzję o wycofaniu skargi przeciwko Polsce w sprawie braku wdrożenia dyrektywy OZE z Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska zakończyła działania legislacyjne mające na celu takie wdrożenie dyrektywy OZE, które nie będzie budziło wątpliwości Komisji Europejskiej. Ostatnie zastrzeżenia Komisji usunęła ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w dniu 28 stycznia  2015 r. – czytamy w oświadczeniu resortu gospodarki. 

Link do komunikatu Komisji Europejskiej. 

gramwzielone.pl