Europejska branża OZE ocenia projekt Unii Energetycznej

Europejska branża OZE ocenia projekt Unii Energetycznej
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Foto. European People's Party, flickr cc

Komisja Europejska zaprezentowała dzisiaj założenia projektu Unii Energetycznej, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE i zakłada zwiększenie integracji systemów energetycznych poszczególnych krajów Wspólnoty. Jednocześnie KE zapowiedziała, że przygotuje nowe regulacje dotyczące energetyki odnawialnej, które zagwarantują osiągnięcie celów unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego na rok 2030. 

Zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią KE, nowe propozycje legislacyjne dotyczące m.in. udziału OZE w unijnym miksie energetycznym ma przedstawić w przyszłym roku unijny komisarz ds. unii energetycznej Maros Sefcovic.

Zapowiedź nowych regulacji związanych z unijnym pakietem klimatyczno-energetycznym na rok 2030 doceniło w swoim komunikacie Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA).

REKLAMA

Ostateczne projekt Unii Energetycznej będzie osiągalny poprzez ścisłe egzekwowanie wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego na rok 2030 przez kraje członkowskie, aby zapewnić osiągnięcie zarówno celu 40-procentowej redukcji emisji CO2 jak i celu 27-procentowego udziału OZE – komentuje Thomas Becker, szef European Wind Energy Association. – Propozycja Komisji Europejskiej, aby ustanowić nowe prawo dla rynku OZE po roku 2020, to jasny sygnał dla inwestorów, że Europa jest otwarta na zero-emisyjny biznes – dodaje szef EWEA. 

To pozytywne sygnały wychodzące z Komisji. Obserwujemy rekomendację przejścia od gospodarki opartej na paliwach kopalnych do bardziej zrównoważonych, bezpiecznych i bezemisyjnych źródeł energii – dodaje Thomas Becker.  

EWEA wzywa do przyjęcia jasnych i konkretnych celów w zakresie OZE dla poszczególnych państw UE-28, dodając, że ich brak dezorientuje sektor finansowy i przyszłych inwestorów.

Organizacja zrzeszająca europejski sektor wiatrowy podkreśla też planowaną w ramach Unii Energetycznej rozbudowę europejskiego systemu przesyłowego, która pozwoli na obniżenie kosztów integracji OZE z wewnętrznym rynkiem energii.

Obecnie energetyka wiatrowa zaspokaja już około 10,2% konsumpcji energii w UE, jednak aby Europa stała się globalnym liderem w OZE, obecna sieć wymaga gruntowej modernizacji – czytamy w komunikacie EWEA.

Ponad wszystko Unię Energetyczną musi cechować transgraniczna współpraca, aby powiązać narodowe systemy energetyczne bardziej efektywną technologią, która pozwoli krajom na wykorzystanie własnych zasobów w odległych regionach i przesyłanie energii do najbardziej zaludnionych europejskich miast – komentuje Thomas Becker. – Energetyka wiatrowa może być podporą strategii bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej, jednocześnie redukując jej rachunek za import energii – dodaje szef EWEA.

We wspólnym oświadczeniu europejskich instytucji reprezentujących sektor energetyczny – European Photovoltaic Industry Association (EPIA), European Wind Energy Association (EWEA), Eurogas i Eurelectric, czytamy – Koncepcja Unii Energetycznej, jeśli zostanie prawidłowo opracowana, posiada potencjał, aby stworzyć konsekwentną i zbieżną politykę energetyczną UE. (…) Europa powinna posiadać jednolity, przejrzysty, konkurencyjny i niskoemisyjny rynek energii, który pozwoli na stworzenie bezpiecznego miksu energetycznego i który bazuje na zbieżnej strukturze regulacyjnej w ramach jasnej, ambitnej strategii na rok 2030.

REKLAMA

We wspólnym komunikacie EPIA, EWEA, Eurogas i Eurelectric podkreślają potrzebę stworzenia stabilnego systemu prawnego, który da pewność inwestorom i pozwoli na rozwój innowacyjnych technologii.

Wymienione organizacje zwracają ponadto uwagę m.in. na konieczność wzmocnienia europejskiego systemu handlu emisjami ETS, wykorzystanie możliwości stwarzanych przez energetykę rozproszoną i na potrzebę wdrożenia mechanizmów umożliwiających zarządzenia stroną popytową.  

Sektor zielonej energetyki cieplnej poszkodowany?

Organizacje reprezentujące sektor energetyki termalnej – European Biomass Association, European Solar Thermal Industry Federation i European Geothermal Energy Council – zwracają natomiast uwagę na potrzebę większego wsparcia zielonej energetyki cieplnej, która już teraz zaspokaja ok. 15% europejskiego zapotrzebowania na ciepło, a do roku 2020 ten udział ma wzrosnąć do 1/5.

Wymienione organizacje we wspólnym oświadczeniu wytykają projektowi Unii Energetycznej brak uznania wpływu sektora zielonego ciepła na bezpieczeństwo energetyczne UE, a także na niedostrzeżenie synergii pomiędzy efektywnością energetyczną i OZE w sektorze budownictwa.

[Propozycja Unii Energetycznej] nie uwzględnia faktu, że wewnętrzny rynek energii nie może powstać bazując wyłącznie na energii elektrycznej i gazie. Prawdziwy rynek wewnętrzny powinien uwzględniać także energetykę cieplną – czytamy w stanowisku EBA, ESTIF i EGEC. 

Organizacje reprezentujące europejską branżę zielonej energii termalnej apelują jednocześnie o obniżenie wsparcia dla tradycyjnej energetyki, zwracając uwagę, że tylko w 2012 r. sektor gazu w UE otrzymał subsydia warte w sumie 6,5 mld €.

EBA, ESTIF i EGEC zwracają też uwagę na potrzebę stworzenia europejskiej strategii wykorzystania odnawialnej energii cieplnej, a także finansowania inwestycji w sektorze budownictwa, które charakteryzują się wysokimi kosztami początkowymi. 

Projekt Unii Energetycznej – wersja z 25.2.2015r. [PDF]

gramwzielone.pl