URE podał wartość opłaty zastępczej dla OZE na 2015 r.

URE podał wartość opłaty zastępczej dla OZE na 2015 r.
Senvion / REpower press

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podał wartość opłaty zastępczej w zakresie obowiązku OZE na rok 2015. Zgodnie z informacją prezesa URE, w 2015 roku wartość opłaty zastępczej oznaczonej symbolem Ozj i funkcjonującej na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy Prawo energetyczne wyniesie 300,03 zł/MWh, czyli będzie taka sama jak opłata zastępcza Ozj w roku 2014.

Zgodnie z aktualnym systemem wsparcia dla OZE w Polsce, podmioty zobowiązane do zakupu określonej ilości energii z OZE – głównie operatorzy energetyczni – muszą potwierdzać jej nabycie poprzez zakup tzw. świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów), które następnie są umarzane przez URE.

Zielone certyfikaty wydawane są producentom energii odnawialnej przez URE, przy czym jeden certyfikat przysługuje za wyprodukowanie 1 MWh energii ze źródeł odnawialnych. Alternatywą dla realizacji obowiązku OZE przez dystrybutorów energetycznych jest wnoszenie właśnie opłaty zastępczej, której wysokość jest corocznie ustalana przez URE do końca marca danego roku.

REKLAMA

Wartość opłaty zastępczej jest co roku zwiększana przez URE o średnią wartość inflacji z roku poprzedniego. W poprzednich latach wartość opłaty zastępczej wynosiła odpowiednio – 2008: 248,46 PLN/MWh, 2009: 258,89 PLN/MWh, 2010: 267,95 PLN/MWh , 2011: 274,92 PLN/MWh, 2012: 286,74 PLN/MWh, 2013: 297,4 zł/MWh, 2014: 300,03 zł/MWh.

REKLAMA

Wartość opłaty zastępczej w poprzednich latach w polskim systemie wsparcia dla OZE była z reguły zbliżona do rynkowej wartości zielonych certyfikatów. W 2013 r. nastąpiło jednak załamanie na rynku certyfikatów w wyniku ich rynkowej nadpodaży, co doprowadziło do dużego spadku ich giełdowej wartości.

Niska cena zielonych certyfikatów utrzymuje się nadal. Na Towarowej Giełdzie Energii można je kupić teraz za niecałe 150 zł/MWh.

Nierozwiązany pozostaje też problem nadpodaży zielonych certyfikatów. Mimo, że Ministerstwo Gospodarki wielokrotnie zgłaszało konkretne rozwiązania mające służyć likwidacji nadpodaży, do tej pory nie wdrożono nowych instrumentów. Pewne regulacje mające na celu likwidację nadpodaży wpisano natomiast do ustawy o OZE.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą o OZE, system zielonych certyfikatów zostanie zastąpiony z początkiem 2016 r. systemem aukcji, jednak elektrownie OZE uruchomione przede tym terminem będą mogły pozostać na zielonych certyfikatach przez 15 lat. Ten okres będzie liczony od momentu uruchomienia produkcji energii. Inwestorzy mają jako alternatywę po 2015 r. przejście na system aukcyjny, w którym przewidziano oddzielne aukcje dla istniejących projektów. 

gramwzielone.pl