Ukraina tnie wsparcie dla OZE
Ukraiński regulator energetyczny NCER poinformował o znaczącym obniżeniu taryf gwarantowanych dla nowych instalacji OZE. Cięcia taryf wyniosą 50-55%.
Ukraińska agencja informacyjna Interfax Ukraine podaje, że w przypadku nowych instalacji fotowoltaicznych, które zostaną oddane do użytku po wprowadzeniu zmian, redukcja taryf wyniesie 55% w stosunku do elektrowni PV uruchomionych wcześniej.
Redukcja taryf gwarantowanych dla pozostałych rodzajów OZE wyniesie 50%.
Ukraina wprowadziła taryfy gwarantowane dla OZE w 2009 r. proponując inwestorm wówczas najwyższe na świecie stawki za sprzedaż zielonej energii.
Na taryfach gwarantowanych na Ukrainie skorzystał głównie mający siedzibę w Austrii deweloper Activ Solar, który wybudował na Krymie kilkaset MW farm fotowoltaicznych. W ubiegłym roku farmy fotowoltaiczne Activ Solar zostały znacjonalizowane przez nowe władze Krymu.
W ostatnich latach na ukraińskim rynku aktywnie działał też m.in. portugalski Martifer Solar, a inwestycje w farmy fotowoltaiczne w tym kraju wspierał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
W połowie ubiegłego miesiąca rząd w Kijowie informował o planach inwestycji w ukraiński sektor solarny wartych w sumie do 3 mld USD do 2020 r.
Aktualna strategia ukraińskiego rządu zakłada zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym Ukrainy do 11% do końca tej dekady. Obecnie udział OZE w ukraińskim miksie energetycznym szacuje się na niecałe 4%.
Ukraiński rząd zwiększając produkcję energii z OZE chce ograniczyć import gazu o 9 mld m3.
gramwzielone.pl