Zaskakująca propozycja PO. Nowa poprawka dla prosumentów!

Zaskakująca propozycja PO. Nowa poprawka dla prosumentów!
Foto. Senat.gov.pl

Podczas odbywającej się w Senacie dyskusji na temat ustawy o OZE grupa senatorów Platformy Obywatelskiej zgłosiła poprawkę określającą nowe zasady wsparcia dla prosumentów i stanowiącą alternatywę dla przyjętej wcześniej przez Sejm poprawki prosumenckiej posła PSL Artura Bramory.

Wcześniej Komisje Gospodarki Narodowej i Środowiska przyjęły ustawę o OZE wraz z poprawkami zaproponowanymi przez Ministerstwo Gospodarki. Najważniejsza poprawka dotyczy uchylenia w ustawie o OZE przyjętej wcześniej przez Sejm poprawki dotyczącej wprowadzenia systemu taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji prosumenckich o mocy do 10 kW. Więcej o dyskusji nt. wsparcia dla prosumentów podczas posiedzeń Komisji Gospodarki Narodowej i Środowiska w artykule: Senackie komisje przyjęły ustawę o OZE. Bez poprawki Bramory

Do poprawki prosumenckiej złożonej przez posła PSL Artura Bramorę od początku negatywnie odnosił się rząd oraz Platforma Obywatelska.

REKLAMA

Tymczasem w piątek w Senacie grupa posłów PO złożyła niespodziewanie swoją wersję poprawki prosumenckiej, która zakłada przyznanie prosumentom posiadającym instalacje o mocy do 10 kW ceny za sprzedaż do sieci nieskonsumowanych nadwyżek energii po cenie wynoszącej 210% średniej hurtowej ceny z roku poprzedniego.

Senator PO Jan Michalski, który omówił założenia proponowanej poprawki, poinformował, że wartość wsparcia nie będzie mogła przekraczać rzeczywistych kosztów produkcji energii w danej technologii.  

Propozycja PO zakłada, podobnie jak poprawka Bramory, utrzymanie wsparcia do łącznego potencjału mikroinstalacji na poziomie 800 MW.

Senator Michalski zwrócił uwagę, że poprawka PO to zabezpieczenie przed przyznaniem nadmiernego wsparcia. Przyznanie bezzwrotnej pomocy dla danej instalacji ma wykluczać również objęcie jej zaproponowanym dzisiaj wsparciem.  

REKLAMA

Zgłaszający poprawkę senator PO Jan Michalski ocenił, że nowe propozycje dla prosumentów to kompromis pomiędzy interesami różnych grup społecznych.

Jeśli przyjmiemy, że średnia cena energii na rynku konkurencyjnym w roku 2015 wyniesie 180 zł/MWh, wówczas prosumenci – w przypadku przyjęcia poprawki PO – w 2016 r. otrzymają za sprzedaż produkowanej przez nich energii cenę wynoszącą 378 zł/MWh.

Obecny w Senacie wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz do nowych propozycji Platformy Obywatelskiej odniósł się z entuzjazmem, oceniając, że proponowane przez PO zasady wsparcia dla prosumentów „nie burzą logiki ustawy, ale ją wzbogacają”.

– To poprawka cenna i wzbogacająca i mogę pogratulować senatorom, że się narodziła – powiedział w Senacie wiceminister Pietrewicz.

Jak podaje PAP, poprawka zgłoszona przez Platformę Obywatelską to efekt podziału wśród senatorów tej partii w zakresie ewentualnego poparcia dla poprawki prosumenckiej Bramory. Część senatorów PO miała się skłaniać do poparcia taryf gwarantowanych i dlatego PO przyjęła własną poprawkę dla prosumentów, która miała być kompromisem między rozwiązaniami proponowanymi przez rząd a propozycją taryf gwarantowanych. Za większym wsparciem dla prosumentów miał się opowiedzieć m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Podczas sobotniego głosowania Senat uchwalił ustawę o OZE wraz z poprawką autorstwa PO. Jednocześnie senatorowie opowiedzieli się przeciwko poprawce Bramory. Teraz o finalnych zasadach wsparcia dla prosumentów określonych w ustawie o OZE zdecyduje Sejm. 

Ponieważ senatorowie przyjęli ustawę o OZE w kształcie odmiennym od wersji przyjętej wcześniej przez Sejm, ustawa będzie ponownie głosowana przez posłów. Do odrzucenia poprawek wniesionych przez Senat podczas głosowania w Sejmie będzie potrzeba bezwzględnej większości głosów, czyli liczba głosów za odrzuceniem uchwały Senatu będzie musiała być wyższa niż suma głosów przeciwko i wstrzymujących się.

gramwzielone.pl