Rząd przyjął stanowisko ws. prosumenckiego projektu nowelizacji PE
Podczas wczorajszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła stanowisko w sprawie zgłoszonego przez posłów PSL w czerwcu 2014 r. roku projektu nowelizacji Prawa energetycznego, który zakłada rozszerzenie katalogu prosumentów także m.in. na szkoły czy szpitale. Rząd uważa, że należy odstąpić od jego procedowania, ponieważ podobne zapisy znajdują się w przyjętej przez Sejm ustawie o OZE.
W przyjętym na wczorajszym posiedzeniu stanowisku do projektu nowelizacji Prawa energetycznego Rada Ministrów wskazała, że rząd wprowadził już przepisy dotyczące zmian w instrumentach wspierających rozwój energetyki prosumenckiej i dlatego należy przerwać prace nad projektem wniesionym przez grupę posłów PSL.
W czerwcu 2014 r. posłowie PSL zaproponowali m.in., aby do katalogu prosumentów dopisać inne podmioty, ułatwiając im w ten sposób inwestowanie w mikroinstalacje OZE.
– Postulowane przez projektodawców zmiany pozwoliłyby na skorzystanie z możliwości zbilansowania swojego zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną (na własne potrzeby) gospodarstw prowadzonych nie tylko przez osoby uważane za konsumentów w rozumieniu art. 22(1) k.c. tj. osoby fizyczne dokonujące czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową, lecz również na inne podmioty prowadzące zróżnicowaną działalność takie jak szkoły, przedszkola, szpitale, sądy, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, a także na sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) – argumentował PSL.
Treść projektu nowelizacji Prawa energetycznego autorstwa grupy posłów PSL znajduje się na Gramwzielone.pl w artykule z czerwca 2014 r.: PSL złożył w Sejmie projekt ustawy prosumenckiej
Rada Ministrów poinformowała w komunikacie po swoim wczorajszym posiedzeniu, że jest przeciwna procedowaniu nowelizacji Prawa energetycznego autorstwa grupy posłów PSL.
– Rada Ministrów uważa, że należy odstąpić od prowadzenia prac legislacyjnych nad poselskim projektem nowelizacji prawa energetycznego. Chodzi o to, że rząd wprowadził już przepisy dotyczące zmian w instrumentach wspierających rozwój energetyki prosumenckiej (producent energii elektrycznej jest jednocześnie jej konsumentem), które zawarte są w projekcie noweli Prawo energetyczne (druk nr 2535) do rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (przyjętego przez RM 8 kwietnia 2014 roku). Obecnie parlament pracuje nad rządowym projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii (druk nr 2604), w którym zawarto rozwiązania wspierające rozwój energetyki prosumenckiej. Energetyka prosumencka to przede wszystkim zużywanie na potrzeby własne energii elektrycznej wytwarzanej z OZE i sprzedawanie jej nadwyżek do sieci elektroenergetycznej – czytamy w stanowisku RM.
Rada Ministrów tłumaczy, że takie stanowisko opiera na analizie „ustaleń szczytu Rady Europejskiej z października 2014 r. (chodzi o udział energii z OZE w sprzedaży energii w Unii Europejskiej w 2030 r.) i exposé premier Ewy Kopacz (chodzi o przeciwdziałanie wzrostowi cen energii elektrycznej dla konsumentów)”.
Wczorajszy komunikat Rady Ministrów może zastanawiać mając na uwadze, że – według PAP – nad projektem nowelizacji Prawa energetycznego autorstwa grupy posłów PSL nie toczą się żadne prace od 22 lipca 2014 r., kiedy w Sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie.
gramwzielone.pl