Energa Living Lab. W Gdyni powstanie "żywe laboratorium energetyczne"

Energa Living Lab. W Gdyni powstanie "żywe laboratorium energetyczne"
Energa press

Energa Living Lab to pierwsze w Polsce laboratorium nowoczesnej energetyki, stworzone przez i dla mieszkańców. 300 gospodarstw domowych w Gdyni przetestuje najnowsze pilotażowe rozwiązania do zarządzania i świadomego zużycia energii elektrycznej. Rekrutacja uczestników, którzy zapoczątkują budowę innowacyjnej społeczności, ruszyła wczoraj. 

300 gospodarstw domowych z siedmiu dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), które posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu, ma możliwość wzięcia w udziału w jednym z najbardziej innowacyjnych projektów energetycznych realizowanych w naszym kraju. Energa Living Lab to projekt, w ramach którego powstanie pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie „żywe laboratorium” energetyczne.

Uczestnicy projektu będą mieli szansę nie tylko obniżyć swoje rachunki za prąd i nauczyć się, jak świadomie korzystać z energii, ale także testować najnowsze rozwiązania. Kontrolę nad rachunkami, bieżącym zużyciem i planowaniem zużycia energii ułatwią im wielostrefowe Programy Cenowe, oferujące zmienne stawki za energię w ciągu doby oraz innowacyjne usługi, takie jak raporty na temat zużycia energii oraz Inteligentna Sieć Domowa (ISD) – nowoczesny system zarządzania energią elektryczną w domach. Optymalizacja zużycia energii docelowo przyczyni się również do poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji CO2.  Faza testów potrwa 18 miesięcy, a udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

REKLAMA

– Tworząc to laboratorium, chcemy nauczyć jego uczestników – klientów Grupy Energa – jak racjonalnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej za pomocą nowoczesnych narzędzi i usług, które będą szeroko dostępne w najbliższej przyszłości – wyjaśnia Beata Ostrowska, rzecznik Grupy Energa. – To pierwszy tego typu projekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Dlatego wyniki gdyńskiego projektu zostaną wykorzystane podczas wdrożenia podobnych rozwiązań nie tylko w Polsce.

Energa Living Lab stwarza uczestnikom projektu szansę na obniżenie rachunków za energię: jeśli stosując nowy Program Cenowy uda im się obniżyć koszty energii elektrycznej, otrzymają zwrot nadpłaty w stosunku do standardowego rachunku. W przypadku, gdy wysokość rachunku według nowych cen okaże się wyższa od tradycyjnego, nie zostaną doliczone żadne dodatkowe koszty.

Ponadto, spośród 300 gospodarstw domowych zostanie wybranych 30, które zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. panele fotowoltaiczne.

Podczas trwania projektu uczestnicy będą regularnie otrzymywać wskazówki, które pomogą zmienić im dotychczasowe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z energii elektrycznej oraz niezbędne wsparcie techniczne. Ich postępy i wrażenia będą na bieżąco dokumentowane za pomocą wywiadów oraz ankiet. Po zakończeniu projektu, realizator opracuje raporty podsumowujące oraz techniczne, które potem wspomogą wdrożenie systemu Inteligentnej Sieci Domowej.

REKLAMA

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+, a jego całkowity budżet wynosi  ponad 1 mln 360 tys.  euro. Energa Living Lab jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl.

Grupa ENERGA koncentruje się na rozwoju inteligentnych rozwiązań.  Prowadzi największy w Polsce program wdrażania inteligentnego opomiarowania (AMI). U swoich klientów zainstalowała już ponad 400 tys. liczników (Kalisz, Władysławowo, Ciechanów, Drawsko Pomorskie, wybrane dzielnice Torunia, Gdańska i Gdyni oraz Olsztyna), które wykonały już niemal 2 mln zdalnych odczytów. Oznacza to o tyle mniej wizyt inkasenckich, a tym samym niższe koszty działalności, jak również większą wygodę dla klientów, zwłaszcza tych, których liczniki znajdują się w mieszkaniach.  

To niejedyne korzyści, które wynikają z instalacji systemu inteligentnego opomiarowania. Udostępnione w ramach pilotażu usługi dowiodły, że klienci mogą kontrolować zużycie energii, a tym samym – zmniejszyć wydatki na ten cel. Rezultaty testu konsumenckiego prowadzonego przez rok w Kaliszu wskazują, iż możliwe jest zarządzanie popytem, gdyż klienci objęci badaniem:

  • zredukowali swoje całkowite zużycie energii elektrycznej o 2 do 4 %
  • zredukowali zużycie energii w godzinach szczytu  od 5 do 14% 
    (testowane programy taryfowe wykazały, że klienci przesuwają wykonywanie niektórych czynności związanych z korzystaniem z energii elektrycznej na godziny tańsze lub na weekendy, a część energii elektrycznej po prostu zaoszczędzili)

Korzyści dla klienta: możliwość kontrolowania i zmniejszenia kosztów, nowe, wygodniejsze sposoby rozliczeń oraz  dostęp do aktualnych informacji o zużyciu energii.

Korzyści dla dystrybutora: wiążą się z większą niezawodnością i niższym kosztem zdalnego odczytu. Jest on wygodniejszy dla klientów, praktycznie bezbłędny i znacząco tańszy.  Dla dystrybutora energii istotna korzyść to również ograniczenie tzw. różnicy bilansowej, czyli strat, jakie powstały między energią wprowadzoną do sieci a energią wykorzystaną.

Energa prowadzi także najbardziej zaawansowane prace nad zarządzaniem popytem na energię elektryczną wśród klientów biznesowych. Jako pierwsza grupa energetyczna w Polsce wyprodukowała tzw. negawaty, czyli komercyjnie przesunęła popyt firm poza godziny szczytowe.

Energa