Zachodniopomorskie: małe zainteresowanie programem „Prosument”
Dotacje w programie „Prosument” w woj. zachodniopomorskim są dostępne za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze Szczecina. Atrakcyjne warunki dofinansowania inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE nie skusiły tam jednak jak na razie zbyt wielu potencjalnych prosumentów.
WFOŚiGW ze Szczecina był jednym z pierwszych wojewódzkich funduszy w kraju, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki dotyczącą uruchomienia programu „Prosument” mającego na celu dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje OZE realizowanych przez gospodarstwa domowe.
Większość WFOŚiGW, które przystąpiły do „Prosumenta” od początku zadeklarowało, że są zainteresowane wyłącznie finansowaniem większych mikroinstalacji realizowanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, i nie chcą finansować mniejszych projektów realizowanych przez gospodarstwa domowe.
Inną strategię obrał WFOŚiGW ze Szczecina, który wyraził chęć finansowania inwestycji realizowanych również przez osoby fizyczne, a w celu przyciągnięcia potencjalnych prosumentów otworzył nawet w Szczecinie specjalny punkt obsługi klienta.
Jednak jak informuje Radio Szczecin, program „Prosument” w woj. zachodniopomorskim nie cieszy się jak na razie dużym zainteresowaniem inwestorów. Problemem są procedury, które m.in. ograniczają możliwość pozyskania dotacji i preferencyjnych pożyczek z „Prosumenta” przez wspólnoty mieszkaniowe.
Cytowany przez Radio Szczecin Ignacy Sobczyński z punktu obsługi klientów Funduszu w Szczecinie przyznaje, że wspólnoty czy spółdzielnie mogą ubiegać się o dofinansowanie tylko, gdy urządzenia posłużą do oświetlenia czy ogrzania części wspólnych.
WFOŚiGW ze Szczecina zapewnia, że jeżeli energia ma być dostarczana do mieszkań, to zgodnie z przepisami dana wspólnota musi zdobyć koncesję Urzędu Regulacji Energetyki.
Na finansowanie w ramach „Prosumenta” WFOŚiGW ze Szczecina w pierwszym etapie realizacji programu ma do dyspozycji 22 mln zł.
Szczeciński WFOŚiGW szacuje, że taki budżet pozwoli na instalację100 pomp ciepła, 7 tys. m2 paneli fotowoltaicznych i ok. 3 tys. m2 kolektorów słonecznych.
Budżet całego programu „Prosument” wynosi 800 mln zł. Dofinansowanie można pozyskać za pomocą: WFOŚiGW z danego województwa, który bierze udział w programie, a także gminy, która złoży wniosek na instalacje w domach jej mieszkańców oraz za pośrednictwem wyłonionych przez NFOŚiGW banków.
Dofinansowanie za pośrednictwem banków nie jest jednak jeszcze dostępne, a NFOŚiGW jest na etapie naboru wniosków od instytucji bankowych, które będą chciały realizować „Prosumenta”.
gramwzielone.pl
Więcej o zasadach dofinansowania montażu mikroinstalacji OZE w ramach programu „Prosument” na Gramwzielone.pl w zakładce: Program „Prosument”. Bieżące informacje.