MŚ walczy z niską emisją. Przedstawi Krajowy program ochrony środowiska

MŚ walczy z niską emisją. Przedstawi Krajowy program ochrony środowiska
Minister środowiska Maciej Grabowski / foto: Ministerstwo Finansów

Minister środowiska Maciej Grabowski ocenił w rozmowie z PAP, że w tym roku jednym z priorytetów kierowanego przez niego resortu będzie walka z zanieczyszczeniem powietrza. MŚ przygotuje Krajowy program ochrony środowiska, w którym wskaże sposoby walki z niską emisją, która sprawia, że Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Maciej Grabowski ocenił, że Polska nie radzi sobie z problemem tzw. niskiej emisji związanym głównie z zanieczyszczeniami z przydomowych kotłowni, opalanych złej jakości węglem lub śmieciami, a także z problemem zanieczyszczeń pochodzących z transportu. 

W wydanym niedawno raporcie Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a w wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. 

REKLAMA

– Największym problemem dla jakości powietrza w naszym kraju jest ponadnormatywne stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu (B(a)P). Wysokie stężenie pyłu zawieszonego powoduje i pogłębia choroby płuc i układu krążenia. Z kolei benzo(a)piren jest związkiem silnie rakotwórczym. Tymczasem we wszystkich kontrolowanych miastach w 2013 r. dopuszczalne stężenie benzo(a)pirenu przekroczone zostało średnio o 500 proc. – informuje NIK.

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli dodaje, że w konsekwencji Polska za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie CAFE może otrzymać nawet 4 mld zł kary.

Rozwiązania mające na celu walkę z niską emisją resort środowiska chce wskazać w Krajowym programie ochrony środowiska, który MŚ ma przedstawić w połowie przyszłego miesiąca.

Dokument ma zawierać konkretne, adresowane do samorządów kierunki działań i rozwiązania legislacyjne, które mają prowadzić do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Jednym z nich ma być propozycja czasowego ograniczania ruchu samochodowego w gminach. MŚ chce też zaoferować gminom dodatkowe wsparcie w celu przejścia na mniej emisyjne sposoby ogrzewania.

Krajowy program ochrony środowiska ma zostać przyjęty przez rząd w formie uchwały.

gramwzielone.pl