Powstanie krajowa platforma handlu emisjami CO2

Powstanie krajowa platforma handlu emisjami CO2
foto. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Uruchomienie krajowej platformy handlu uprawnieniami do emisji CO2 umożliwia przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych została przygotowana w resorcie środowiska i ma na celu wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy 2009/29/WE.

Dyrektywa ta reguluje działanie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w trzecim okresie rozliczeniowym, w latach 2013-2020. Zmiany dotyczą w szczególności sposobu dystrybucji uprawnień do emisji i sprzedaży ich na aukcjach. 

REKLAMA

Wdrożenie zapisów dyrektywy w praktyce oznacza stopniowe odchodzenie od darmowego przydziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na rzecz wprowadzenia systemu aukcyjnego (ma to być system docelowy). W rezultacie podmioty uczestniczące w systemie będą zobowiązane do zakupu na aukcji odpowiedniej liczby uprawnień do emisji. Proces ich sprzedaży rozpoczął się we wrześniu 2013 r. – informuje Kancelaria Premiera. – Obecnie uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych przeznaczone dla Polski nasz kraj tymczasowo sprzedaje na wspólnotowej platformie aukcyjnej prowadzonej przez EEX (European Energy Exchange). Po wejściu z życie ustawy powstanie możliwość sprzedaży uprawnień do emisji na krajowej platformie aukcyjnej. W 2015 r. Polska będzie miała do sprzedania ok. 17 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zgodnie z projektem ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, wpływy ze sprzedaży przez Polskę uprawnień do emisji na aukcji będą stanowić dochód budżetu państwa, przy czym 50 proc. środków z aukcji będzie przeznaczane na politykę klimatyczną. 

REKLAMA

Projekt ustawy przewiduje jednak wyjątek dla sektora energetycznego w postaci darmowych uprawnień do emisji CO2, przy czym ich ilość w kolejnych latach będzie się zmniejszać, co ma zachęcać energetykę do inwestycji w niskoemisyjne technologie. 

Wiadomo, że mechanizm derogacyjny będzie uznawany przez Komisję Europejską za pomoc publiczną. 

Derogacja dla energetyki obejmuje instalacje wytwarzające energię elektryczna, które funkcjonowały przed 31 grudnia 2008 r. lub w przypadku których proces inwestycyjny faktycznie wszczęto tego dnia. Za dzień faktycznego rozpoczęcia procesu inwestycyjnego uznaje się dzień, w którym podjęto prace przygotowawcze związane z tym procesem (prace przygotowawcze to faktycznie podjęte działania związane z przygotowaniem realizacji inwestycji, np. budowy elektrowni) – informuje Kancelaria Premiera. – Prowadzący instalacje wytwarzające energię elektryczną będą zobowiązani do corocznego rozliczania zadań inwestycyjnych, a wartość zrealizowanych inwestycji będzie stanowiła podstawę do określenia ostatecznej liczby uprawnień od emisji, która podlegać będzie wydaniu.

Ustawa przewiduje możliwość ubiegania się o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji na produkcję inną niż produkcja energii elektrycznej w ramach tzw. krajowych środków wykonawczych. Zasady skorzystania z tego mechanizmu określono w decyzji nr 2011/278/UE w sprawie ustanowienia przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii Europejskiej na mocy art. 10a dyrektywy 2003/87/WE (tzw. decyzja benchmarkowa).

Liczbę uprawnień do emisji możliwą do przydzielenia, oblicza się przez zastosowanie odpowiedniego wskaźnika emisyjności dla produktu, ciepła, paliwa albo emisji procesowej, pomnożonego przez historyczny poziom działalności związanej z danym produktem. Uprawnienia są przydzielane na podstawie wniosku składanego przez prowadzącego instalację – informuje Kancelaria Premiera. 

gramwzielone.pl