Unijne dotacje na energię odnawialną. Bruksela zaakceptowała PO IiŚ 2014-2020

Unijne dotacje na energię odnawialną. Bruksela zaakceptowała PO IiŚ 2014-2020
Foto. Mark Morgan, flickr cc

Przed świętami Komisja Europejska zaakceptowała przedłożony przez polski rząd Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020, w ramach którego przewidziano unijne fundusze m.in. na projekty związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych.

POIŚ na lata 2014-2020 będzie największym programem w nowej pespektywie finansowej z budżetem ponad 27,4 mld euro z Funduszy Europejskich, czyli ok. 115 mld zł. 

Na dofinansowanie projektów w ramach sektora energetycznego zostanie przeznaczonych z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego blisko 2,85 mld euro. 

REKLAMA

– Najwięcej środków zasili przedsięwzięcia transportowe, a więc drogi, koleje, transport miejski, lotniczy i morski. Następny w kolejności będzie sektor ochrony środowiska. Na znaczeniu, w porównaniu do lat 2007-2013, zyskają także energetyka i służba zdrowia, szczególnie systemy ratownictwa medycznego – komentuje minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. – W PO IiŚ 2014-2020 większy niż obecnie nacisk położymy na redukcję emisji oraz wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z dostępnych zasobów, przez co sprzyjającej środowisku i jednocześnie bardziej konkurencyjnej – dodała. 

Jak informuje resort infrastruktury, głównymi odbiorcami wsparcia w ramach PO IiŚ 2014-2020 będą podmioty publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy, w szczególności duże firmy. 

Funkcję Instytucji Pośredniczącej w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla sektora energetyki będzie pełnić – podobnie jak w PO IiŚ na lata 2007-2013 – Ministerstwo Gospodarki. 

W tym miesiącu MG podpisało umowy z Instytucjami Wdrażającymi PO IiŚ 2014-2020 – Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytutem  Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dotyczą one dwóch osi priorytetowych POIŚ 2014-2020: Zmniejszenie emisyjności gospodarki oraz Poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), będzie pełnić funkcję Instytucji Wdrażającej dla poddziałania 1.3.1 „Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych”, działania 1.5 „Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu” i działania 1.6 „Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”.

Instytut  Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy będzie Instytucją Wdrażającej dla poddziałania 1.1.2 „Budowa oraz modernizacja sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE do KSE” i działania 5.1 „Rozwój inteligentnych systemów dystrybuowania, magazynowania i przesyłu gazu i energii elektrycznej”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z kolei będzie pełnić funkcję Instytucji Wdrażającej dla działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej.”

Komisja Europejska przyjęła już także 7 z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020, w ramach których będą prowadzone konkursy na unijne dotacje na OZE w poszczególnych województwach. Akcpetacje Brukseli mają już RPO z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

REKLAMA

Priorytety PO IiŚ 2014-2020:

1. Zmniejszenie emisyjności gospodarki – alokacja z FE 1 828,4 mln euro:

  • wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii (OZE),
  • poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie OZE w przedsiębiorstwach, sektorze publicznym i mieszkaniowym,
  • promowanie strategii niskoemisyjnych,
  • rozwój i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji, rozwój wysokosprawnej kogeneracji.

2. Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu – alokacja z FE 3 508,2 mln euro:

  • rozwój infrastruktury środowiskowej,
  • dostosowanie do zmian klimatu,
  • ochrona i zahamowanie spadku różnorodności biologicznej,
  • poprawa jakości środowiska miejskiego.

3. Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego – alokacja z FE 9 532,4 mln euro:

  • rozwój drogowej infrastruktury w sieci TEN-T,
  • poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • poprawa bezpieczeństwa w ruchu lotniczym,
  • transport intermodalny, morski i śródlądowy.

4. Infrastruktura drogowa dla miast – alokacja z FE 2 970,3 mln euro:   

  • poprawa dostępności miast i przepustowości infrastruktury drogowej (rozwój infrastruktury drogowej w miastach i tras wylotowych z ośrodków miejskich, budowa obwodnic).

5. Rozwój transportu kolejowego w Polsce – alokacja z FE 5 009,7 mln euro:

  • rozwój kolei w TEN-T, poza tą siecią i kolei miejskich.

6. Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach – alokacja z FE 2 349,2 mln euro:

  • infrastruktura i tabor dla publicznego transportu zbiorowego w miastach i na ich obszarach funkcjonalnych.

7. Poprawa bezpieczeństwa energetycznego – alokacja z FE 1 mld euro:

  • rozwój inteligentnych systemów dystrybucji, magazynowania i przesyłu gazu ziemnego i energii elektrycznej,
  • budowa i przebudowa magazynów gazu ziemnego,
  • przebudowa terminala LNG.

8. Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego – alokacja z FE 467,3 mln euro:

  • inwestycje w ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego oraz zasobów kultury, np. instytucji kultury, szkół artystycznych.

9. Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia – alokacja z FE 468,3 mln euro:

  • wsparcie infrastruktury szpitali ponadregionalnych i współpracujących z nimi jednostek diagnostycznych w zakresie chorób „aktywności zawodowej” i opieki nad matką i dzieckiem,
  • wsparcie infrastruktury systemu państwowego ratownictwa medycznego.

10. Pomoc techniczna – alokacja z FE 330 mln euro.

gramwzielone.pl / Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju