Polski cel OZE na 2030 r. Ile wyniesie?

Polski cel OZE na 2030 r. Ile wyniesie?
Ed Suominen, flickr cc

Ministerstwo Gospodarki rozważa wpisanie do projektu „Polityki energetycznej Polski do 2050 r.” określonego, planowanego udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym Polski na rok 2030. Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci zgłaszają różne propozycje, przy czym przedstawiciele koncernów energetycznych takich celów nie chcą przyjmować w ogóle. 

Plan wpisania do rządowego dokumentu o nazwie „Polityka energetyczna Polski do 2050 r.” celu udziału zielonej energii to efekt ostatniego szczytu Unii Europejskiej, na którym postanowiono, że do 2030 r. udział OZE w unijnym miksie energetycznym wzrośnie do 27%. 

Jednak w przeciwieństwie do przyjętego na tym samym szczycie celu ograniczenia emisji CO2 o 40%, cel OZE nie będzie obligatoryjny dla wszystkich państw i będzie obowiązywać jedynie na poziomie Wspólnoty. 

REKLAMA

To duża zmiana w porównaniu do celu OZE na rok 2020, który dla Polski jest obowiązkowy i który UE wyznaczyła nam na poziomie 15%. 

Jak informuje „Rzeczpospolita”, mimo, że dla krajów UE nie wyznaczono obowiązkowego udziału energii z OZE na 2030 r., Ministerstwo Gospodarki rozważa wpisanie odpowiedniego celu w tym zakresie do przygotowywanej właśnie „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Cel OZE na 2030 r. ma umożliwić Polsce osiągnięcie obowiązkowej, 40-procentowej redukcji emisji CO2. 

REKLAMA

MG zleciło nawet opracowanie propozycji celu OZE na 2030 r. Instytutowi Energetyki Odnawialnej. Prezes IEO Grzegorz Wiśniewski szacuje, że udział zielonej energii w polskim miksie energetycznym na 2030 r. pozwalający na osiągnięcie 40-procentowej redukcji emisji CO2 powinien wynieść ok. 24%. 

Innego zdania jest Bolesław Jankowski, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej, który szacuje, że polski cel OZE na 2030 r. powinien wynieść około 18-22%. 

Jak informuje ponadto „RZ”, państwowe koncerny energetyczne chcą natomiast przyjęcia celu poniżej 20% lub nieprzyjmowania go w ogóle. – Nie ma powodów, by wyznaczać obligatoryjny cel w zakresie OZE dla Polski, skoro na poziomie Unii jest on wspólny dla wszystkich – „RZ” cytuje jednego z przedstawicieli koncernów energetycznych. 

Skierowanie dokumentu do uzgodnień zewnętrznych nastąpi na przełomie stycznia i lutego. Szczegółowe analizy ekonomiczne będą elementami działań wykonawczych w latach 2015–2018 – powołuje się na informacje resortu gospodarki „RZ”. 

gramwzielone.pl