"Przez energetykę rozproszoną koncerny energetyczne mogą tracić do 130 mld $ rocznie"

"Przez energetykę rozproszoną koncerny energetyczne mogą tracić do 130 mld $ rocznie"
Foto: EnergieAgentur.NRW, flickr cc

W najnowszym raporcie poświęconym rozwojowi sektora energetycznego w latach 2015-2025 firma konsultingowa Accenture ocenia, że z powodu konkurencji ze strony energetyki rozproszonej koncerny energetyczne z USA i Europy mogą tracić rocznie po kilkadziesiąt miliardów dolarów. 

W raporcie „Digitally Enabled Grid: How can utilities survive energy demand disruption” ​Accenture wskazuje, że w obliczu rozwoju energetyki rozproszonej, opartej przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii, koncerny energetyczne opierające swój model biznesowy na tradycyjnym, scentralizowanym rynku energetycznym, stracą dużą część swoich przychodów. 

Accenture szacuje, że do 2025 r. strata amerykańskich i europejskich koncernów energetycznych z powodu rozwoju konkurencji rozproszonych źródeł energii może wynieść – w scenariuszu nazwanym w raporcie „perfect storm” – około 130 mld dolarów rocznie, a w scenariuszu umiarkowanym („status quo„) – około 66 mld dolarów/rok. 

REKLAMA

Zwiększanie efektywności energetycznej i generacja rozproszona będą możliwe bez subsydiów, co doprowadzi do większej penetracji rynku i będzie rezultatem zmiany preferencji konsumentów, spadku kosztów technologii i umiarkowanego wzrostu cen energii, szczególnie w Europie – ocenia Accenture. 

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego przez Accenture wśród przedstawicieli koncernów energetycznych wynika, że świadomych możliwości strat z powodu energetyki rozproszonej jest 61% z nich. 

Eksperci Accenture w obliczu spodziewanych zmian na rynku energetycznym proponują koncernom energetycznym transformację tradycyjnych modeli biznesowych. – Zawiera się w tym przyjęcie nowych struktur taryfowych, otwarcie się na nowe rynki, inwestycje w optymalizację sieci, automatyzację, przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym oraz rozwijanie nowych produktów i usług dla odbiorców – czytamy w raporcie.

W swoim badaniu Accenture przepytał, pomiędzy lipcem a październikiem br., przedstawicieli 85 koncernów energetycznych z 20 krajów. 

Link do raportu Accenture [PDF]