Podsumowanie pierwszej edycji szkolenia "Integrator mikroinstalacji OZE"

Podsumowanie pierwszej edycji szkolenia "Integrator mikroinstalacji OZE"
foto. Wayne National Forest, flickr cc

W dniu 21 listopada 2014r. w Warszawie oraz 5 grudnia 2014r. w Olsztynie odbyła się pierwsza edycja szkolenia „Integrator mikroinstalacji OZE”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej przy współpracy z Związkiem Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej w ramach projektu OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach wiejskich i mikrosieciach współfinansowanego przez Komisję Europejską – program LIFE+ oraz NFOŚiGW – informuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO). 

Komunikat IEO:

Zainteresowanie udziałem w szkoleniu przerosło oczekiwania organizatorów, do udziału w edycji warszawskiej zgłosiło się 3 razy więcej osób, niż było przewidzianych miejsc. Ostatecznie w szkoleniach udział wzięło 60 osób. 90% uczestników byli to instalatorzy systemów OZE posiadający już doświadczenie w montażu instalacji systemów energetyki odnawialnej, w większości w sektorach: systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

REKLAMA

Celem szkolenia jest przekazanie praktycznej wiedzy nt. właściwego doboru, zastosowania, wykonania mikroinstalacji hybrydowych OZE. Jest to zagadnienie szczególne istotne ze względu, iż obecnie mikroinstalacje hybrydowe OZE stanowią olbrzymi, niewykorzystany potencjał w całym sektorze energetyki odnawialnej.

Dzięki integracji instalacji prosumenckich OZE można zyskać  lepsze wyniki w zakresie bilansowania energii i zwiększyć zużycie energii z OZE na własne potrzeby właścicieli mikroinstalacji. Ponadto, mikroinstalacje warto montować, w obiektach, gdzie występują znaczące i wysoce zmienne potrzeby energetyczne oraz w miejscach, gdzie jest słabo rozwinięta infrastruktura elektroenergetyczna. Poza tym, w przypadku budowy mikrosieci elektroenergetycznych korzyści będą występować nie tylko u właścicieli mikroinstalacji, ale także dla krajowego systemu elektroenergetycznego w zakresie poprawy zwiększenia niezawodności i jakości dostarczania energii elektrycznej odbiorcom zasilanych z sieci niskich i średnich napięć oraz znacznego ograniczania strat energii w sieciach.

REKLAMA

Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę możliwość ograniczenia wydatków na zakup i montaż mikroinstalacji OZE poprzez uzyskanie od NFOŚiGW wsparcia w ramach programu Prosument, którego kryteria wskazują na potrzebę łączenia co najmniej dwóch rodzajów źródeł energii odnawialnej do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (np. systemy fotowoltaiczne i pompy ciepła).

Podczas szkolenia przedstawiono: aktualny stan prawny funkcjonowania energetyki prosumenckiej, obszerny zakres wiedzy nt. źródeł finansowania inwestycji prosumenckich, charakterystykę zużycia energii elektrycznej i ciepła w gospodarstwach rolnych i domowych, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne mikroinstalacji OZE, w tym opłacalność inwestycji i rozwiązań hybrydowych, przykłady symulacji doboru instalacji z wykorzystaniem programów komputerowych. Powyższe zagadnienia zostały skonfrontowane z obecnym, tradycyjnym podejściem instalatora systemów OZE.

Dodatkowo uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z stanem funkcjonowania sieci energetycznych w Polsce, możliwościami tworzenia mikrosieci energetycznych wokół kilku lub kilkunastu gospodarstw rolnych produkujących energię z odnawialnych źródeł energii, poprzez np. spółdzielnię energetyczną. Szkolenie zakończyło się warsztatami z zakresu doboru instalacji hybrydowych OZE na realnych przykładach gospodarstw biorących udział w projekcie OZERISE.

Zadaniem uczestników warsztatów był właściwy dobór instalacji OZE w zależności od zużycia energii i ciepła. Dodatkowo rolnicy – właściciele gospodarstw rolnych, którzy byli obecni podczas warsztatów, służyli pomocniczymi informacjami w celu uzupełnienia informacji. Uczestnicy na podstawie uzyskanych informacji dokonali doboru OZE spośród przedstawionych propozycji technologii i przedziałów mocy oraz ich lokalizacji w gospodarstwie. Dobór uwzględniał również możliwości finansowe gospodarstwa. Bezpośrednio po warsztatach przeprowadzono test z zakresu wiedzy przedstawionej podczas szkolenia. Uczestnicy szkolenia, którzy z wynikiem pozytywnym zdali egzamin otrzymali certyfikat integratora mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.  

Zobacz listę certyfikowanych integratorów mikroinstalacji OZE na stronie projektu OZERISE. 

Instytut Energetyki Odnawialnej